Thermometers with hygrometer - Meter function - USB - the device can be connected via a USB port
For measuring temperature and humidity
f you need to measure temperature as well as humidity, thermometers with integrated function for humidity measurement are the ideal choice. Everything is within one device so you can read the data from one display or scale. You can also choose between analogue thermometers, which display the measured value on a scale, or digital thermometers with a display.
Some thermometers with a hygrometer also have the ability to measure temperature or humidity using an external sensor that connects to the display unit via cable or wireless transmission.


Data logger GARNI 191 for temperature and humidity measurement
Rating value is 5 of 5
Immediately in stock
67,71 €
excl. VAT
81,93 € incl. VAT
| Temperature range (max) | 60 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -30 °C |
| Humidity measurement range | 0 to100% |
The GARNI 191 data logger is used for measuring temperature and humidity. The current temperature and humidity are displayed on the LCD…


Digital thermometer with hygrometer and data logger TFA 30.3039.IT
Immediately in stock
77,66 €
excl. VAT
93,97 € incl. VAT
| Temperature range (max) | 50 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | 0 °C |
| Humidity measurement range | 1 to 99 % |
Professional thermometer and hygrometer TFA 30.3039.IT with data logger, with the possibility of storing up to 50000 records in the memory…


Temperature and humidity data logger with PDF output and USB connection - TFA 31.1054 LOG32 TH
Immediately in stock
77,66 €
excl. VAT
93,97 € incl. VAT
| Temperature range (max) | 70 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -40 °C |
| Humidity measurement range | 0 to 99 % |
The TFA 31.1054 LOG32 TH data logger is a miniature device that measures temperature and humidity at various adjustable intervals. It is…


Digital thermometer, hygrometer with recording Comet D3120
Immediately in stock
265,90 €
excl. VAT
321,74 € incl. VAT
| Temperature range (max) | 60 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -10 °C |
| Humidity measurement range | 5 to 95 % |
The Comet D3120 thermometer is designed for measuring and recording room temperature and relative humidity with the possibility of direct…


Comet D3631 thermometer and hygrometer with recording
In stock
281,90 €
excl. VAT
341,10 € incl. VAT
| Temperature range (max) | 60 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -10 °C |
| Ext. temperature range sensors (max) | 250 °C, závisí na typu připojené sondy |
| Ext. temperature range sensors (min) | -50 °C, závisí na typu připojené sondy |
| Humidity measurement range | 5 to 95 % |
The Comet D3631 thermometer is designed for measuring and recording room temperature and relative humidity with the possibility of direct…


Thermometer, hygrometer and barometer Comet D4130
In stock
354,94 €
excl. VAT
429,48 € incl. VAT
| Temperature range (max) | 60 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -10 °C |
| Humidity measurement range | 5 to 95 % |
The Comet D4130 is designed to measure and record temperature, relative humidity and atmospheric pressure (it also measures the pressure…


Thermometer, hygrometer Comet D3121 with external probe on cable
usually in stock
from
279,85 €
excl. VAT
from 338,62 € incl. VAT
| Ext. temperature range sensors (max) | 105 °C |
|---|---|
| Ext. temperature range sensors (min) | -30 °C |
| Humidity measurement range | 0 to100% |
Thermometer, hygrometer Comet D3121 with external probe on the cable is designed for direct measurement and recording of temperature,…


Comet D4141 thermometer, hygrometer and barometer with external probe on cable
usually in stock
from
370,54 €
excl. VAT
from 448,35 € incl. VAT
| Temperature range (max) | 105 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -30 °C |
| Humidity measurement range | 0 to100% |
The Comet D4141 is designed to measure and record temperature, relative humidity and atmospheric pressure (it also measures the pressure…


Digital alarm clock with phone charging function TFA 60.2537.01
In stock
20,31 €
excl. VAT
44,05 €
24,58 € incl. VAT
| Temperature range (max) | 50 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | 0 °C |
| Humidity measurement range | 1 - 99 % |
Digital alarm clock controlled by DCF signal with adapter for charging mobile phones. This digital alarm clock with colour display shows…


Thermometer and hygrometer Comet D3121P with probe up to 25bar
In stock
from
395,98 €
excl. VAT
from 479,14 € incl. VAT
| Temperature range (max) | 105 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -30 °C |
| Humidity measurement range | 0 to100% |
The Comet D3121P is designed to measure and record temperature, relative humidity of pressurized air up to 25bar using an external probe on…


Thermometer, hygrometer Comet D3633 with recording and probe for surface temperature measurement
Upon request
346,33 €
excl. VAT
419,06 € incl. VAT
| Temperature range (max) | 60 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -10 °C |
| Humidity measurement range | 5 to 95 % |
Comet D3633 thermometer, hygrometer is designed for direct measurement of temperature, humidity, dew point. The instrument is equipped with…

