Thermometers with hygrometer - Meter function - HOLD - stabilization of the meter at the current value
For measuring temperature and humidity
f you need to measure temperature as well as humidity, thermometers with integrated function for humidity measurement are the ideal choice. Everything is within one device so you can read the data from one display or scale. You can also choose between analogue thermometers, which display the measured value on a scale, or digital thermometers with a display.
Some thermometers with a hygrometer also have the ability to measure temperature or humidity using an external sensor that connects to the display unit via cable or wireless transmission.

Thermometer with hygrometer Comet C3120
Immediately in stock
170,70 €
excl. VAT
206,55 € incl. VAT
| Temperature range (max) | 60 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -10 °C |
| Humidity measurement range | 5 to 95 % |
Professional instrument for measuring temperature and humidity and calculating dew point. The thermometer has an audible and optical alarm…

Digital thermometer, hygrometer and pressure gauge Greisinger GFTB 200
usually in stock
229,05 €
excl. VAT
277,15 € incl. VAT
| Temperature range (max) | 70 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -25 °C |
| Humidity measurement range | 0 to100% |
The GFTB 200 enables very fast measurement of air pressure, humidity and temperature. By using high-precision sensors, significantly higher…

Digital thermometer with hygrometer Greisinger GFTH 200
usually in stock
211,57 €
excl. VAT
256 € incl. VAT
| Temperature range (max) | 70 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -25 °C |
| Humidity measurement range | 0 to100% |
Thanks to the extremely low current consumption and integrated memory for min. / The GFTH 200 is suitable for long-term monitoring and…

Thermometer with hygrometer and barometer Comet C4130
Immediately in stock
273,29 €
excl. VAT
330,68 € incl. VAT
| Temperature range (max) | 60 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -10 °C |
| Humidity measurement range | 5 to 95 % |
The two-line display shows both temperature and humidity, then atmospheric pressure and dew point when switched. The instrument has a…


Comet C3121 thermometer with hygrometer and external probe
usually in stock
from
213,79 €
excl. VAT
from 258,69 € incl. VAT
| Ext. temperature range sensors (max) | 105 °C |
|---|---|
| Ext. temperature range sensors (min) | -30 °C |
| Humidity measurement range | 0 to100% |
Professional instrument for measuring temperature and humidity with external probe. Professional instrument for temperature and humidity…


Comet D3631 thermometer and hygrometer with recording
In stock
281,90 €
excl. VAT
341,10 € incl. VAT
| Temperature range (max) | 60 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -10 °C |
| Ext. temperature range sensors (max) | 250 °C, závisí na typu připojené sondy |
| Ext. temperature range sensors (min) | -50 °C, závisí na typu připojené sondy |
| Humidity measurement range | 5 to 95 % |
The Comet D3631 thermometer is designed for measuring and recording room temperature and relative humidity with the possibility of direct…

Thermometer with hygrometer Comet C3631
Immediately in stock
199,84 €
excl. VAT
241,81 € incl. VAT
| Temperature range (max) | 60 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -10 °C |
| Ext. temperature range sensors (max) | 250 °C |
| Ext. temperature range sensors (min) | -60 °C |
| Humidity measurement range | 5 to 95 % |
Professional instrument for measuring temperature and humidity with input for an additional temperature probe. Professional instrument for…

Comet C4141 thermometer, hygrometer and barometer with external probe on cable
Immediately in stock
from
289,29 €
excl. VAT
from 350,04 € incl. VAT
| Temperature range (max) | 105 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -30 °C |
| Humidity measurement range | 5 to 100% |
The Comet C4141 is designed to measure temperature, relative humidity and atmospheric pressure (it also measures the pressure tendency over…


Thermometer, hygrometer and barometer Comet D4130
In stock
354,94 €
excl. VAT
429,48 € incl. VAT
| Temperature range (max) | 60 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -10 °C |
| Humidity measurement range | 5 to 95 % |
The Comet D4130 is designed to measure and record temperature, relative humidity and atmospheric pressure (it also measures the pressure…


Comet D4141 thermometer, hygrometer and barometer with external probe on cable
usually in stock
from
370,54 €
excl. VAT
from 448,35 € incl. VAT
| Temperature range (max) | 105 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -30 °C |
| Humidity measurement range | 0 to100% |
The Comet D4141 is designed to measure and record temperature, relative humidity and atmospheric pressure (it also measures the pressure…


Thermometer and hygrometer Comet D3121P with probe up to 25bar
In stock
from
395,98 €
excl. VAT
from 479,14 € incl. VAT
| Temperature range (max) | 105 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -30 °C |
| Humidity measurement range | 0 to100% |
The Comet D3121P is designed to measure and record temperature, relative humidity of pressurized air up to 25bar using an external probe on…

Thermometer, hygrometer Comet C3121P with probe up to 25bar
In stock
from
336,07 €
excl. VAT
from 406,64 € incl. VAT
| Temperature range (max) | 105 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -30 °C |
| Humidity measurement range | 0 to100% |
The Comet C3121P is designed for direct measurement of temperature and relative humidity of pressurized air up to 25bar using an external…

