Dataloggers - Connectivity - USB
To record measured values
Dataloggers are devices for recording measured values. Some of them serve as an intermediary between the sensor and the data warehouse and some of them store the measured data themselves, which can be worked with later. Dataloggers are produced in different designs for common use as well as for specific purposes with different types of connected external sensors. They are most commonly used in industry, production, research and storage rooms.


Temperature data logger Ebro EBI 300
Immediately in stock
90,73 €
excl. VAT
109,78 € incl. VAT
| Temperature range (max) | 60 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -30 °C |
The Ebro EBI 300 data logger is used to monitor and record temperatures during transport and storage of food and other sensitive goods. The…


Garni 175 USB datalogger for temperature and humidity measurement
Immediately in stock
72,23 €
excl. VAT
87,40 € incl. VAT
| Temperature range (max) | 70 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -40 °C |
| Humidity measurement range | 0 to100% |
USB Datalogger Garni 175 for measuring temperature and humidity. The current temperature and humidity are displayed on a small LCD display.…


Elitech RC-17-N disposable temperature data logger
Immediately in stock
12,56 €
excl. VAT
15,20 € incl. VAT
| Temperature range (max) | 70 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -30 °C |
Disposable temperature datalogger with USB connector for shipping. The Elitech RC-17 datalogger can be easily configured to your…


Elitech RC-17-N disposable temperature data logger with NFC
Immediately in stock
15,10 €
excl. VAT
18,27 € incl. VAT
| Temperature range (max) | 70 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -30 °C |
The disposable datalogger for recording temperature during transport is equipped with wireless NFC connectivity. The sender easily sets up…


Datalogger Comet U3430 with built-in temperature, humidity and CO2 sensors
In stock
385,31 €
excl. VAT
466,23 € incl. VAT
| Temperature range (max) | 60 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -20 °C |
| Humidity measurement range | 0 to100% |
| CO2 measurement range | 0 to 5000 ppm |
The datalogger is designed to record temperature, humidity and CO2. When the set limits are exceeded, alarms are indicated by LED, LCD and…


Datalogger Comet U4440 for measuring temperature, humidity, CO2 and atmospheric pressure
In stock
458,35 €
excl. VAT
554,60 € incl. VAT
| Temperature range (max) | 60 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -20 °C |
| Humidity measurement range | 0 to100% |
| CO2 measurement range | 0 to 5000 ppm |
The datalogger is designed to record temperature, humidity, atmospheric pressure and CO2. When the set limits are exceeded, alarms are…


Temperature data logger Ebro EBI 310 USB, -30 to +75 °C
Immediately in stock
281,95 €
excl. VAT
341,16 € incl. VAT
| Temperature range (max) | 75 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -30 °C |
The Ebro EBI 310 data logger is used to monitor and record temperature during transport and storage of food or pharmaceuticals and other…


Temperature and humidity data logger Ebro EBI 300 TH, USB
Immediately in stock
169,59 €
excl. VAT
184,78 €
205,20 € incl. VAT
| Temperature range (max) | 70 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -30 °C |
| Humidity measurement range | 0 to100% |
Ebro EBI 300 TH data logger for monitoring and recording temperature and humidity during transport and storage of food, pharmaceuticals and…


Temperature, humidity, CO2 multilogger with barometer Comet M1323
Upon request
954,86 €
excl. VAT
1 155,38 € incl. VAT
| Temperature range (max) | 600 °C, depends on the type of sensor |
|---|---|
| Temperature range (min) | -200 °C, depends on the type of sensor |
| Humidity measurement range | depends on the type of sensor |
| CO2 measurement range | 2000 ppm |
Multilogger Comet M1323 is maximally equipped for professional use. It can measure temperature, humidity, CO2, barometric pressure, voltage…


Comet M1320 temperature and humidity multilogger
Upon request
758,72 €
excl. VAT
918,05 € incl. VAT
| Temperature range (max) | 600 °C, depends on the type of sensor |
|---|---|
| Temperature range (min) | -200 °C, depends on the type of sensor |
| Humidity measurement range | depends on the type of sensor |
This professional multilogger Comet M1320 allows the connection of two probes with MinDin connectors and two more probes via a terminal…


Comet M1200 temperature multilogger
Upon request
758,72 €
excl. VAT
918,05 € incl. VAT
| Temperature range (max) | 1800 °C, depends on the type of sensor |
|---|---|
| Temperature range (min) | -200 °C, depends on the type of sensor |
The advanced Comet M1200 Multilogger allows the connection of up to four thermocouples type K, J, S, B, T, N. It can operate as a fixed…


Comet M1200E temperature multilogger with 4 thermocouple inputs
In stock
437,42 €
excl. VAT
529,28 € incl. VAT
| Temperature range (max) | 1800 °C, závisí na typu připojené sondy |
|---|---|
| Temperature range (min) | -200 °C, závisí na typu připojené sondy |
The Comet M1200E Multilogger is designed to measure and record up to 16 variables with adjustable recording intervals from 1s to 24h. It…


Comet G0841 temperature logger for temperature monitoring during transport
In stock
from
944,60 €
excl. VAT
from 1 142,97 € incl. VAT
| Temperature range (max) | 260 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -90 °C |
The Comet G0841 data logger is suitable for mounting directly on the vehicle trailer. The recorder is equipped with a durable IP65…


Multilogger Comet M1300
In stock
758,72 €
excl. VAT
918,05 € incl. VAT
The professional multilogger Comet M1300 is equipped with four inputs for the terminal block. These offer the connection of external probes…


Comet M1322 temperature, humidity and CO2 multilogger
Upon request
888,39 €
excl. VAT
1 074,95 € incl. VAT
| Temperature range (max) | 600 °C, depends on the type of sensor |
|---|---|
| Temperature range (min) | -200 °C, depends on the type of sensor |
| Humidity measurement range | depends on the type of sensor |
| CO2 measurement range | 2000 ppm |
Professional multilogger Comet M1322 for measuring, temperature, humidity, CO2, voltage or current. For these purposes, the datalogger is…


Comet M1321 temperature, humidity and barometer multilogger
Upon request
821,09 €
excl. VAT
993,52 € incl. VAT
| Temperature range (max) | 600 °C, depends on the type of sensor |
|---|---|
| Temperature range (min) | -200 °C, depends on the type of sensor |
| Humidity measurement range | depends on the type of sensor |
The Come M1321 professional multilogger measures temperature, humidity and barometric pressure. It is equipped with MiniDin connectors and…


Comet M1140 temperature and humidity multilogger
In stock
758,72 €
excl. VAT
918,05 € incl. VAT
| Temperature range (max) | 600 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -200 °C |
The Comet M1140 Multilogger offers four inputs with MiniDin connectors to which temperature and humidity probes can be connected. The…


Comet M1220 temperature and humidity multilogger
Upon request
758,72 €
excl. VAT
918,05 € incl. VAT
| Temperature range (max) | 1800 °C, depends on the type of sensor |
|---|---|
| Temperature range (min) | -220 °C, depends on the type of sensor |
| Humidity measurement range | depends on the type of sensor |
The professional Multilogger Comet M1220 offers the connection of two temperature or humidity probes via MiniDIN connector and two…


Temperature data logger Ebro EBI 40 TC-01
In stock
1 723,84 €
excl. VAT
2 085,85 € incl. VAT
| Temperature range (max) | 1200 °C, podle zvoleného typu čidla |
|---|---|
| Temperature range (min) | -200 °C, podle zvoleného typu čidla |
The Ebro EBI 40 TC-01 data logger is used to record temperatures from -200 °C to +1200 °C from up to six channels with the option of…


Temperature and humidity data logger Ebro EBI 310 TH, USB
Upon request
449,08 €
excl. VAT
543,39 € incl. VAT
| Temperature range (max) | 75 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -30 °C |
| Humidity measurement range | 0 to100% |
The Ebro EBI 310 TH USB data logger is used to monitor and record temperature and relative humidity during transport and storage of food or…


Temperature data logger Ebro EBI 40 TC-02
Upon request
2 723,43 €
excl. VAT
3 295,35 € incl. VAT
| Temperature range (max) | 1200 °C, podle zvoleného typu čidla |
|---|---|
| Temperature range (min) | -200 °C, podle zvoleného typu čidla |
The Ebro EBI 40 TC-02 data logger is used to record temperatures from -200 °C to +1200 °C from up to twelve channels with the option of…

