Temperature and humidity data logger Ebro EBI 310 TH, USB
Temperature and humidity data logger Ebro EBI 310 TH, USB
Product code: 4933
Shipping and Payment
449,08 €
excl. VAT (543,39 € incl. VAT)
Product code: 4933
Shipping and Payment
Functions and features:
- Extendable measuring range up to -200 to +250°C
- Accuracy - temperature ± 0.2°C (-30°C to +30°C), ±0.5°C in the rest of the range
- Accuracy - humidity ±2% (10% to 90%), ±4% over the rest of the range
- Protection IP20
- Programming and printing via USB from any computer
- Automatic generation of PDF files
- Temperature control according to GMP / HACCP / IFS requirements
- Selectable limits, delayed start up to 72h, adjustable recording 1s to 24h
- Instant control via flashing LED light and display
- Winlog.basic software for fast programming in English download Winlog.basic 2.8
The text was translated by an automatic translator.
Parameters
| Temperature range (max) | 75 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -30 °C |
| Temperature resolution | 0,1 °C |
| Temperature measurement accuracy | ± 0.2°C (-30°C až +30°C), ±0.5 °C ve zbytku rozsahu |
| Humidity measurement range | 0 to100% |
| Humidity measurement accuracy | ±2 % (10% až 90%), ±4 % ve zbytku rozsahu |
| Memory (number of measurements) | 120000 hodnot |
| Connectivity | USB |
| Sensor type | Pt1000 |
| power supply | 3,0 V, Lithium CR2450 |
| cover | IP20 |
| Dimensions: | 129 x 33 x 14mm |
Download
Návod k použití EBI 300-310-EN.pdf
(pdf, 1.1 MB)
Katalog EBI 300_310_330.pdf
(pdf, 2.3 MB)













