Temperature and humidity data logger Ebro EBI 20-TH1
Temperature and humidity data logger Ebro EBI 20-TH1
Product code: 2793
Shipping and Payment
112,60 €
excl. VAT (136,25 € incl. VAT)
Product code: 2793
Shipping and Payment
Functions and features:
- Measuring range temperature -30 °C to +70 °C
- Temperature resolution 0.1 °C
- Temperature accuracy ± 0.5 °C (-20 to +40 °C), ± 0.8 °C in the rest of the range
- Measuring range humidity 0 to 100%
- Resolution humidity 0.1%
- Humidity accuracy ± 3% (10 to 90%)
- Automatic temperature recording capability
- Measured values + MIN / MAX on display
- Memory for 40000 values
- IP52 protection
- Power supply 3.0 V, Lithium CR2450
- Battery life up to 2 years at 15 min. interval
- User replaceable battery
- LED alarm indication
Parameters
| Temperature range (max) | 70 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -30 °C |
| Temperature resolution | 0,1 °C |
| Temperature measurement accuracy | ± 0,5 °C (-20 až +40°C), ± 0,8 °C ve zbytku rozsahu |
| Humidity measurement range | 0 to100% |
| Humidity measurement accuracy | ± 3% (10 až 90%) |
| Memory (number of measurements) | 40000 hodnot |
| Sensor type | NTC |
| power supply | 3,0 V, Lithium CR2450 |
| cover | IP52 |
| Dimensions: | 69 x 48 x 22 mm |
Download
Návod k použití EBI 20-DE_EN_FR.pdf
(pdf, 695.2 kB)





























