Multilogger Comet M1300
Multilogger Comet M1300

Two MiniDIN inputs and terminal block inputs
Sensors with voltage output (range 0-10 V; accuracy ±10 mV)
Sensors with current output (range 0-20 mA; accuracy ±20 µA)
Two-state signal (no-voltage contact or 0-30V voltage signal); only input #3 and #4 can be used as binary
Pulse signal (voltage-free contact or 0-30V voltage signal); only input 4 can be used as a counter

Evaluation of up to 16 variables
Up to 16 variables can be evaluated from 4 connected probes/sensors. This is the sum of the number of measured and calculated quantities. E.g. dew point, absolute humidity, specific enthalpy, inter-channel calculations (e.g. difference from two connected temperature probes, sensors, etc.).Multilogger LCD display detail.
Measured values are stored in an internal, non-volatile memory. Memory capacity is up to 1 million values. The recording mode can optionally be set as non-cyclical, where the recording stops when the memory is full, or cyclical, where the oldest recorded values are overwritten with new values when the memory is full.
The values are displayed on a graphic display with the option of adjusting the backlight intensity and changing the size of the displayed digits. The data can be further processed using COMET Vision software.
Power supply
The instrument can be powered by a mains adapter or by rechargeable batteries with the possibility of recharging directly in the instrument. The batteries are always included with the instrument (standard AA alkaline batteries can also be used). The batteries ensure the operation of the instrument for several months.
When simultaneously powered by a mains adapter, the batteries provide back-up operation and ensure recording and measurement during power failure. By powering the Ethernet output from the batteries, the instrument notifies you of an outage by email.
Alarm limits and alarm signalling
Two independent alarm limits can be set for each channel (i.e. measured or calculated quantity).
Alarm signalling can be acoustic, optical, by sending a warning email or by alarm output. External acoustic or visual signalling can be connected to the alarm output. The instrument can supply 5V to this device, otherwise the device needs to be powered externally.
Communication interface
The instrument is always equipped with a USB connector, which is used for communication, data handling and also for charging the instrument's battery.
Send an e-mail when an alarm condition occurs or ceases
in the event of an outage, use the DATALINK function to transfer data back to COMET Database, a software that has many advanced data analysis tools
Simple wireless communication with TP-LINK Wi-Fi router
third-party programs to read currently measured values using universal SNMPv1 and XML protocols
use the WWW interface to display currently measured values and set basic parameters without the need to install software
ALARM OUT output
- The two-state output is designed to control other devices during an alarm, e.g. external acoustic alarm, telephone annunciator, etc.
- Output type - transistor with open collector
- Max. current in switched state - 100 mA
- Max. output voltage 12 V
- Auxiliary terminal voltage - +5 V (only when external voltage is connected)
- Alarm signalling can be acoustic (by built-in inverter), optical (3x LED), by alarm output or by sending a warning e-mail via ethernet.
| Meter function |
|
|---|---|
| Advanced features |
|
| Voltage measurement range (max) | 10 V |
| Voltage measurement accuracy | ±10 mV |
| Voltage measurement resolution | 100 µV |
| DC current measurement range (max) | 20 mA |
| Resolution of ss current measurement | 0,1 µA |
| Accuracy of ss current measurement | ±20 µA |
| Memory (number of measurements) | 1,000,000 values (non-cyclic recording), 600,000 values (cyclic recording) |
| Connectors for sensors |
|
| Connectivity | Ethernet, RS 232, USB |
| Communication protocols | WWW, SNMPv1, XML, DATALINK |
| Sensor type | Voltage sensor, Current sensor, Two-state sensor, Pulse sensor |
| power supply | 3x AA NiMH 1900 mAh, 1,2 V; adaptér 230Vac/5Vdc (pro ethernetové rozhraní nutnost) |
| cover | IP20 |
| Channels | 4x binary, voltage and current input |
| Dimensions without connectors | 178 x 95 x 37mm, without attached probes |




























































