Temperature sensors - Connectors for sensors - MiniDin
This is where you will find probes and temperature sensors. Choose by temperature range, connector type or sensor. We offer needle and immersion sensors, thermocouples and air temperature sensors.
Temperature sensors are usually designed for connection to a display unit. In the parameters, you can choose the connector type you want that matches your device.

Greisinger GTF 401 Pt100 temperature probe
Immediately in stock
55,77 €
excl. VAT
67,48 € incl. VAT
| Temperature range (max) | 400 °C, krátkodobě +120 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -50 °C |
The Greisinger GTF 401 is a Pt100 temperature probe for liquids and gases. The probe has a high temperature resistance and long lifetime,…

Pt100 Greisinger GTF 401 1/10 DIN immersion temperature sensor
Immediately in stock
131,60 €
excl. VAT
159,24 € incl. VAT
| Ext. temperature range sensors (max) | 400 °C |
|---|---|
| Ext. temperature range sensors (min) | -50 °C |
The GTF 401 1/10 DIN immersion temperature probe connects via Mini DIN connector to selected Greisinger instruments. The probe has a…


Temperature and humidity probe DIGIS/M - MiniDin
In stock
76,73 €
excl. VAT
92,84 € incl. VAT
| Temperature range (max) | 60 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -10 °C |
| Humidity measurement range | 0 to100% |
Digital temperature and relative humidity probe with MiniDin connector. The probe is suitable for use in applications where a quick…


Temperature and humidity probe Comet DIGIL/M - MiniDin
usually in stock
from
89,45 €
excl. VAT
from 108,23 € incl. VAT
| Ext. temperature range sensors (max) | 105 °C |
|---|---|
| Ext. temperature range sensors (min) | -30 °C |
| Humidity measurement range | 0 to100% |
Digital probe with MiniDIN connector with stainless steel filter. The probes are interchangeable without the need to calibrate with a…


Ultra Thin Temperature Probe Pt1000TG3/M - MiniDin
usually in stock
from
43,09 €
excl. VAT
from 52,14 € incl. VAT
| Temperature range (max) | 200 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -50 °C |
The probes are designed for contact temperature measurement of gaseous, liquid or solid substances. The very thin housing diameter of 3 mm…

Spatial temperature probe 200-80/M - MiniDin
Upon request
24,62 €
excl. VAT
29,79 € incl. VAT
| Temperature range (max) | 80 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -30 °C |
Precision spatial probe with Pt1000 sensor with fast response, ending with MiniDin connector for direct insertion into the connector. The…


Temperature probe Pt1000TG7/M - MiniDin
usually in stock
from
50,47 €
excl. VAT
from 61,07 € incl. VAT
| Temperature range (max) | 200 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -50 °C |
Pt1000TG7 brass probe for surface temperature measurement of materials, fixed with optional cable length. The temperature range of use is -…


Temperature probe Pt1000TG68/M - MiniDin
usually in stock
from
54,58 €
excl. VAT
from 66,04 € incl. VAT
| Temperature range (max) | 150 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -50 °C |
Universal temperature probe for measuring the temperature of gaseous and liquid substances in the range from -50 to +150°C with guaranteed…

Temperature probe 2304-220/M, cable 1 m - MiniDin
In stock
92,33 €
excl. VAT
111,72 € incl. VAT
| Temperature range (max) | 220 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -50 °C |
Injection probe for contact measurement of solids. The probe consists of a metal housing with a tip, handle and cable, with a MiniDin…

Temperature probe 2061-200/M - MiniDin
In stock
from
104,64 €
excl. VAT
from 126,61 € incl. VAT
| Temperature range (max) | 200 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -50 °C |
Food grade needle probe for measuring solids, liquids and gases. The probe consists of a metal housing for contact with the surface to be…

Temperature touch probe 2034-220/M, 1 m cable - MiniDin
In stock
86,99 €
excl. VAT
105,26 € incl. VAT
| Temperature range (max) | 150 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -50 °C |
Direct touch probe for measuring solids with flat and smooth surfaces. The probe consists of a metal housing for contact with the surface…

Temperature probe 2021-150/M, cable 1 m - MiniDin
In stock
142,39 €
excl. VAT
172,29 € incl. VAT
| Temperature range (max) | 150 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -30 °C |
Multi-purpose needle-punch temperature probe. Cable termination, with MiniDIN connector. Probe is not resistant to moisture ingress. We can…

DIGIS/M temperature and humidity probe with cable - MiniDin
usually in stock
from
80,84 €
excl. VAT
from 97,82 € incl. VAT
| Temperature range (max) | 60 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -10 °C |
| Humidity measurement range | 0 to100% |
Digital temperature and relative humidity probe with MiniDin connector. The cable has different lengths which you can choose in the…

Temperature probe Pt1000TR125/M - MiniDin
In stock
from
101,76 €
excl. VAT
from 123,13 € incl. VAT
| Temperature range (max) | 150 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -190 °C |
Universal temperature probe -190 to +150°C in stainless steel 17240 with IP67 hermeticity guarantee. Accuracy class B. Probe firmly…

Temperature probe Pt1000TGL40/M - MiniDin
In stock
from
33,65 €
excl. VAT
from 40,72 € incl. VAT
| Temperature range (max) | 80 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -30 °C |
An inexpensive universal probe with guaranteed IP67 hermeticity. The cable shield is not connected to the housing. Stainless steel housing…


Temperature probe Pt1000TG8/M - MiniDin
usually in stock
from
36,93 €
excl. VAT
from 44,69 € incl. VAT
| Ext. temperature range sensors (max) | 200 °C |
|---|---|
| Ext. temperature range sensors (min) | -50 °C |
Universal temperature probe -50 to +200°C in stainless steel 17240 with guaranteed hermeticity (IP67). In the case of a non-movable supply…

Food Probe 2091-250/M - MiniDin
In stock
from
113,25 €
excl. VAT
from 137,03 € incl. VAT
| Temperature range (max) | 250 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -50 °C |
The food grade needle probe consists of a metal housing with a tip, handle and Teflon cable, with a MiniDIN connector. If you wish, we can…


Thin Temperature and Humidity Probe DIGIH/M - MiniDin
In stock
from
93,56 €
excl. VAT
from 113,21 € incl. VAT
| Temperature range (max) | 60 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -10 °C |
| Humidity measurement range | 0 to100% |
Digital thin temperature and relative humidity probe with MiniDin connector and minimized diameter of 11 mm. The cable has different…

PTS350/M Pipe Temperature Probe - MiniDin
In stock
from
52,11 €
excl. VAT
from 63,05 € incl. VAT
| Temperature range (max) | 130 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -30 °C |
Probe for pipes and flat surfaces. The probe design ensures a fast response to temperature changes. The probe is designed for operation in…

Temperature probe Pt1000TR160/M - MiniDin
In stock
from
29,54 €
excl. VAT
from 35,74 € incl. VAT
| Ext. temperature range sensors (max) | 80 °C |
|---|---|
| Ext. temperature range sensors (min) | -30 °C |
An inexpensive universal probe from -30 to +80°C with guaranteed IP67 hermeticity. Tightly connected with shielded PVC cable 2 x 0.14mm2.…


Temperature probe Pt1000TG8Ex/M for Ex environment (Zone 2 and 22) - MiniDin
In stock
from
61,96 €
excl. VAT
from 74,97 € incl. VAT
| Temperature range (max) | 180 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -30 °C |
The temperature probe Pt1000TG8Ex/M made of stainless steel (DIN 1.4571) with guaranteed hermeticity (IP67) and ATEX certification is…


Greisinger TFS 0100 E-POR temperature and humidity probe for granulate measurement
usually in stock
330,12 €
excl. VAT
399,45 € incl. VAT
| Temperature range (max) | 100 °C, krátkodobě +120 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -40 °C |
| Humidity measurement range | 0 to100% |
The Greisinger TFS 0100 E-POR is a temperature and humidity probe with a plastic porous filter for use in dusty environments and for…

Greisinger GTF 601 Pt100 temperature probe
In stock
95,53 €
excl. VAT
115,59 € incl. VAT
| Temperature range (max) | 600 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -200 °C |
The Greisinger GTF 601 is a Pt100 temperature probe for liquids and gases. The probe has a high temperature resistance and long lifetime,…

