Control digital thermometer with probe Termoprodukt DT-3-ST-05-S
Control digital thermometer with probe Termoprodukt DT-3-ST-05-S
If you are interested, we can calibrate the thermometer and issue a calibration certificate. More
If you are interested, we can calibrate the thermometer and issue a calibration certificate. More
The DT-3 digital control thermometer with probe is designed for temperature measurement in the range of -30°C to +180°C. The DT-3 thermometer is suitable for measuring air, gases, liquids and soft media. The probe type Pt1000 has a diameter of 3.3 mm. If you are interested, we can calibrate the thermometer and issue a calibration certificate.
Features:
- measurement in °C
- resolution 0.01°C
- measurement and refresh interval on the display 15 seconds
- Li-ion 3.7V 800mAh battery (the charger is not included)
- working time of a charged battery approx. 8 months
- minimum and maximum temperature display
- max/min temperature recording
- low battery indication
- high accuracy
- PT1000 sensor
- exceeding the permissible values is indicated by an audible and visual signal
- display backlight
- magnetic holder
- external probe
Temperature reading every 15 seconds.
The thermometer has a display that shows the current, minimum and maximum temperature. The measuring element of the probe is the PT1000 sensor.
The thermometer is equipped with an ST-05 probe, its cable has silicone insulation and is waterproof.
The wide measuring range and high accuracy of -/+0.05°C in the range (0°C to 100°C) make it possible to get an accurate temperature measuring instrument at an affordable price.
The thermometer has a light and sound alarm function for exceeding MIN/MAX temperature. A neodymium magnet embedded in the bottom of the housing allows the instrument to be attached to metal surfaces.
The thermometer is powered by a 3.7 V, 800 mAh Li-ion battery with a lifetime of approx. 10 years (battery replacement is trouble-free). The charger can be found in the accessories category of the product is not included.
The average charging time of the battery is 1.5h and is sufficient for approximately 8 months of continuous work.
It is recommended to store an unused thermometer at a temperature of 23 -/+2°C.
The text was translated by an automatic translator.
| Meter function |
|
|---|---|
| Temperature range (max) | 180 °C |
| Temperature range (min) | -30 °C |
| Temperature resolution | 0,01 °C |
| Temperature measurement accuracy | -/+0,15°C (-50°C to 0°C ) -/+0,05°C (0°C to 100°C) -/+0,10°C (100°C to 150°C) -/+0,25°C (150°C to 200°C) |
| Sensor type | Pt1000 |
| power supply | Micro USB conector, Li-ion battery 3,7V 800mAh |
| cover | IP65 electronics, IP68 temperature sensor |
| Dimensions: | 60 x 120 x 20 mm |
| probe length | 50 mm |















































