Digital thermometer Termoprodukt DT-1-BETA-ST-11
Digital thermometer Termoprodukt DT-1-BETA-ST-11
The DT-1 precision thermometer with external needle probe is designed to measure temperatures from -100 °C to +270 °C. The FEP cable has a maximum working temperature of -100 °C to 205 °C. The maximum working temperature of the handle is 260 °C. Pt1000 type probe with a diameter of 3,1 mm and a length of 100 mm. It is suitable for temperature measurement of food, in laboratories, refrigerators, freezers, etc. On request, we will calibrate the thermometer and issue a calibration certificate.
If you are interested, we can calibrate the thermometer and issue a calibration certificate.
Features:
- Measurement in °C
- resolution 0,01°C
- high accuracy -/+0.05°C (0°C to 100°C)
- fast: measurement and refresh interval on the display 0.7s
- 3.6V 800mAh Li-ion battery (charger not included)
- battery life after charging 4 months
- charging time 1.5 hours
- Low battery indication function
- records MIN/MAX values
- Single line display shows ACTUAL temperature value or MIN or MAX temperature
- backlit single line display
- no audible indication
- external probe
- PT 1000 sensor
The DT-1-BETA thermometer is equipped with a one-line display showing the current, minimum or maximum temperature. The MIN and MAX functions display the lowest and highest value since the instrument was switched on.
Measurements are sampled at 0.7s intervals. The measuring element of the probe is the PT1000 sensor, which guarantees precise temperature measurement, accuracy of -/+0.05 °C in the range from 0.00 °C to 100.00 °C.
The thermometer is powered by a rechargeable battery with a lifetime of approximately 12 months (replacing the battery with a new one is not a problem). One charge should be sufficient for approximately 4 months of continuous operation. The charger is not included, you will find it in the accessories category of the product. The battery takes 1.5 hours to charge.
When not in use, it is recommended to store the thermometer at a temperature of 23 -/+2 °C.
The thermometer is not equipped with a light and sound alarm function.
| Meter function |
|
|---|---|
| Temperature range (max) | 270 °C |
| Temperature range (min) | -100 °C |
| Temperature resolution | 0,01 °C |
| Temperature measurement accuracy | -/+0,15°C (-50°C to 0°C ) -/+0,05°C (0°C to 100°C) -/+0,10°C (100°C to 150°C) -/+0,25°C (150°C to 200°C) |
| Sensor type | Pt1000 |
| power supply | Micro USB conector, Li-ion 3,6V 800mAh |
| cover | IP65 electronics, IP68 temperature sensor |
| Dimensions: | 60 x 120 x 20 mm |
| probe length | 100 mm |
| Measurement interval | 0,7 s |













































