Comet T3413 temperature and humidity sensor with RS485 output
Comet T3413 temperature and humidity sensor with RS485 output
Product code: COM-T3413
Shipping and Payment
263,85 €
excl. VAT (319,26 € incl. VAT)
Product code: COM-T3413
Shipping and Payment
Features and Benefits of Comet T3413
- Built-in temperature and humidity sensor.
- The sensor can calculate quantities such as dew point, absolute humidity, specific humidity, mixing ratio and specific enthalpy.
- The sensor can be set up using the TSensor operating software, which is available as a free download.
- Communication protocols ModBus RTU, ARION and Advantech ADAM compatible protocol
- Power supply 9-30 Vdc.
- Extended warranty 3 years.
Included:
The text was translated by an automatic translator.Parameters
| Advanced features |
|
|---|---|
| Temperature range (max) | 125 °C |
| Temperature range (min) | -30 °C |
| Temperature resolution | 0,1 °C |
| Temperature measurement accuracy | ± 0,4 °C |
| Humidity measurement range | 0 to100% |
| Humidity measurement accuracy | ± 2.5% RH from 5 to 95% at 23°C |
| Connectivity | RS 485 |
| Communication protocols | ModBus RTU, Advantech ADAM, ARION |
| cover | IP40, IP65, IP65 elektronika / IP40 senzory |
| Dimensions: | 88,5 x 250 x 39,5 mm / délka stonku 150 mm |
Download
i-snc-t3413_7.pdf
(pdf, 931.9 kB)
i-snc-n-tx4xx.pdf
(pdf, 1020.4 kB)
a-snc-txxxx.pdf
(pdf, 103.9 kB)
cz_comet_digital_sensors.pdf
(pdf, 7.6 MB)
dbviewer-3-12-0-0_dbapi-19-0.exe
(exe, 22.1 MB)
tsensor-3-3-9-0.exe
(exe, 2.7 MB)
sensorreader-2-0-6-0.exe
(exe, 2.8 MB)
sensorrs485232utility-1-0-0-15.exe
(exe, 3.4 MB)
conversions.exe
(exe, 694.5 kB)






























