Laboratory balances - Repeatability - 100 mg
For accurate weighing in the laboratory
Laboratory balances are a part of most laboratories in the health care and research sectors. These precision balances are characterized by high accuracy and readability. They are easy to use and offer a range of superior functions that make the work in the laboratory easier during sample weighing.
These balances offer intuitive operation and comfortable sample handling. Some laboratory balances can be connected to a computer and the measured values can be shared with an installed program. Some types of balances also offer airflow protection or various load carrying options.


Kern EMB laboratory scale
Immediately in stock
from
47,85 €
excl. VAT
56,30 €
from 57,90 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 100 g, 200 g, 500 g, 600 g, 1 kg, 1,2 kg, 2 kg, 2,2 kg, 3 kg, 5,2 kg, 6 kg, podle zvoleného modelu |
|---|---|
| Color |
|
The Kern EMB multi-purpose small home scale is designed for mobile and stationary home use as well as for use in the laboratory. The scales…


Kern EMS precision scale
Immediately in stock
from
81,20 €
excl. VAT
95,53 €
from 98,25 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 300 g, 3 kg, 6 kg, 12 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The Kern EMS is a basic model with a small range and a large weighing area. They are particularly useful in schools and universities, for…


KERN 440 precision scale
Rating value is 5 of 5
usually in stock
from
170,91 €
excl. VAT
from 206,80 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 60 g, 200 g, 400 g, 600 g, 1 kg, 2 kg, 4 kg, 6 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
Compact laboratory scale for the laboratory with small dimensions and simple operation. The Kern 440 laboratory balance is the most…


Kern PCB-C precision scales
usually in stock
from
224,05 €
excl. VAT
from 271,10 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 1 kg, 2 kg, 2,5 kg, 3,5 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
Laboratory scales with PRE-TARE function for manual reading of the known weight of the container. Kern PCB-B scales have a medium-sized…


Kern PNJ precision scale verifiable
Rating value is 5 of 5
usually in stock
from
884,69 €
excl. VAT
from 1 070,47 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 620 g, 3,2 kg, 12 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The Kern PNJ precision laboratory scale is suitable for smaller spaces thanks to its dimensions. The scale can be officially verified, you…


Kern PCD Laboratory Scale
Rating value is 5 of 5
usually in stock
from
211,12 €
excl. VAT
from 255,46 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 250 g, 350 g, 2,5 kg, 3,5 kg, 6 kg, 10 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The KERN PCD series of laboratory balances offer precise, high-resolution weighing with a removable display for maximum flexibility. The…


Kern PCB-D precision scales
usually in stock
from
165,90 €
excl. VAT
from 200,74 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 6 kg, 10 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
Laboratory scales with PRE-TARE function for manual reading of the known weight of the container. Kern PCB-D scales have a large stainless…


Kern PFB-C precision balance
Immediately in stock
300 €
excl. VAT
363 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 6 kg |
|---|
Compact, low-cost scales with convenient operation. The Kern PFB-C precision scales have a larger weighing surface for easy storage of the…


Kern PNS precision balance
usually in stock
from
733,89 €
excl. VAT
from 888,01 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 620 g, 3,2 kg, 12 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The Kern PNS precision laboratory scale is suitable for smaller spaces thanks to its dimensions. The scale is equipped with external…


Kern EW precision balance
usually in stock
from
774,11 €
excl. VAT
from 936,67 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 220 g, 420 g, 620 g, 820 g, 2,2 kg, 4,2 kg, 6,2 kg, 12 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
High-quality precision balance for laboratory conditions with the possibility of external calibration using a test weight. We can offer you…


Kern 572-C precision scale
usually in stock
from
586,79 €
excl. VAT
from 710,02 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 6,5 kg, 10 kg, 12 kg, 16 kg, 20 kg, 24 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
Versatile laboratory scale with freely programmable weighing unit and large weighing area.


Kern EWJ precision scale verifiable
usually in stock
from
482,56 €
excl. VAT
from 583,90 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 600 g, 6 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The officially verifiable Kern EWJ laboratory scale can be used as a specified measuring instrument in the healthcare industry. You can…


Kern EWJ-SM precision scale verifiable
usually in stock
from
452,40 €
excl. VAT
from 547,40 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 600 g, 6 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The officially verifiable Kern EWJ-SM laboratory scale can be used as a specified measuring instrument in the healthcare industry. You can…


Precision Kern PBJ scale verifiable
usually in stock
from
1 658,80 €
excl. VAT
from 2 007,15 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 620 g, 4,2 kg, 6,2 kg, 8,2 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The Kern PBJ precision balance is equipped with an automatic internal calibration, thus guaranteeing a high degree of accuracy and making…


Precision industrial and laboratory scale Kern PES
usually in stock
from
1 075,71 €
excl. VAT
from 1 301,61 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 620 g, 2,2 kg, 4,2 kg, 6,2 kg, 15 kg, 31 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The Kern PES precision balance is equipped with an external calibration function. It also offers piece counting, floor weighing, percentage…


Kern PLS precision balance
usually in stock
from
713,79 €
excl. VAT
from 863,69 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 420 g, 720 g, 1,2 kg, 4,2 kg, 6,2 kg, 8,2 kg, 20 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The Kern PLS precision balance is equipped with an external calibration function. It also offers piece counting, floor weighing, percentage…

