Digital thermometers - Authorized sales
Thermometers with digital display of temperature
Digital thermometers are the most widely used type of thermometer on the market. They offer not only a display of temperature through a numerical value on the display, but also provide a range of functions and modes. We can mention some measurement modes such as storing the lowest and highest temperature or setting an alarm when the set temperature limit is exceeded. Advanced functions include monitoring and recording of measured temperatures. Another great advantage is the possibility of connecting an external sensor with a cable connection or wireless transmission. You can thus measure several locations at the same time and have a clear overview. Top technologies include sharing of measured temperatures in cloud storage or GPS location.
Digital thermometers have a clearly strong position in temperature measurement. Whether for private use in the home or professional use in industry or healthcare.


Comet S0110E thermometer with internal sensor
| Temperature range (max) | 70 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -30 °C |


WIFI gateway for TFA.me ID-01 - TFA 35.8103.02
| Temperature range (max) | 50 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | 0 °C |
| Humidity measurement range | 10 to 99% |

Thermometer with hygrometer Comet C3120
| Temperature range (max) | 60 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -10 °C |
| Humidity measurement range | 5 to 95 % |

Thermometer with hygrometer and barometer Comet C4130
| Temperature range (max) | 60 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -10 °C |
| Humidity measurement range | 5 to 95 % |


Comet C3121 thermometer with hygrometer and external probe
| Ext. temperature range sensors (max) | 105 °C |
|---|---|
| Ext. temperature range sensors (min) | -30 °C |
| Humidity measurement range | 0 to100% |


Wireless thermometer with hygrometer Comet W3810 Sigfox IoT
| Temperature range (max) | 60 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -30 °C |
| Humidity measurement range | 0 to100% |


Comet thermometer W0811 with radio transmission
| Temperature range (max) | 260 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -90 °C |


Wireless thermometer Comet W0810 Sigfox IoT
| Temperature range (max) | 60 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -30 °C |

Thermometer with hygrometer Comet C3631
| Temperature range (max) | 60 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -10 °C |
| Ext. temperature range sensors (max) | 250 °C |
| Ext. temperature range sensors (min) | -60 °C |
| Humidity measurement range | 5 to 95 % |

Thermometer Comet C0111 single channel Ni1000
| Temperature range (max) | 250 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -50 °C |


Thermometer Comet D0211 single channel Pt1000
| Temperature range (max) | 500 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -200 °C |

Comet C0121 Dual Channel Ni1000 Thermometer
| Temperature range (max) | 250 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -50 °C |


Comet G0241 temperature logger for temperature monitoring during transport
| Temperature range (max) | 260 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -90 °C |


Thermometer Comet D0221 dual channel Pt1000
| Temperature range (max) | 500 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -200 °C |


Wireless thermometer Comet W0810P Sigfox IoT
| Temperature range (max) | 60 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -30 °C |


Wireless thermometer with hygrometer Comet W3810P Sigfox IoT
| Temperature range (max) | 60 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -30 °C |
| Humidity measurement range | 0 to100% |

Wireless thermometer Comet W0910 LoRaWAN
| Temperature range (max) | 60 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -30 °C |

Wireless thermometer Comet W0911 LoRaWAN
| Temperature range (max) | 260 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -90 °C |

Wireless thermometer Comet W0911 W0932 LoRaWAN
| Temperature range (max) | 260 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -90 °C |

