Thermometers with hygrometer - Connectors for sensors - CINCH
For measuring temperature and humidity
f you need to measure temperature as well as humidity, thermometers with integrated function for humidity measurement are the ideal choice. Everything is within one device so you can read the data from one display or scale. You can also choose between analogue thermometers, which display the measured value on a scale, or digital thermometers with a display.
Some thermometers with a hygrometer also have the ability to measure temperature or humidity using an external sensor that connects to the display unit via cable or wireless transmission.


Thermometer, hygrometer Comet P8611 PoE with Ethernet output
Immediately in stock
169,88 €
excl. VAT
205,55 € incl. VAT
| Temperature range (max) | 105 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -55 °C |
| Humidity measurement range | Podle zvolené sondy |
The Comet P8611 is an Ethernet sensor with one cinch connector for connecting a temperature or temperature and humidity probe (only for 2…

Thermometer with hygrometer Comet C3631
Immediately in stock
199,84 €
excl. VAT
241,81 € incl. VAT
| Temperature range (max) | 60 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -10 °C |
| Ext. temperature range sensors (max) | 250 °C |
| Ext. temperature range sensors (min) | -60 °C |
| Humidity measurement range | 5 to 95 % |
Professional instrument for measuring temperature and humidity with input for an additional temperature probe. Professional instrument for…


Web Sensor Comet P8511 temperature, humidity with Ethernet output
In stock
142,39 €
excl. VAT
172,29 € incl. VAT
| Temperature range (max) | 105 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -55 °C |
Web Sensor Comet P8511 allows you to connect one external digital probe equipped with a CINCH connector and measure a maximum of 2…

