Thermometers with external sensor - Advanced features - History
Thermometers with wired and wireless sensors
The option of connecting an external sensor is often used for a simple reason. This is the fact that the measured environment does not suit the normal user environment. This is mainly the case for temperature measurement in refrigeration devices, fridges and freezers or freezer boxes. In this case, the external sensor is placed in the environment we want to measure. The display unit is then placed in an acceptable temperature environment where the temperature can be recorded or monitored. However, depending on the range of the external sensor, it may not be low temperatures but rather high temperatures in various ovens, dryers that use high temperatures.
However, thermometers with an external sensor can also be used in a normal household when you simply want to measure the outside temperature without having to go outside the comfort of your home.


Outdoor WiFi thermometer for four probes blebox PRO
| Temperature range (max) | 125 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -55 °C |


WiFi thermometer blebox
| Temperature range (max) | 125 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -55 °C |


WiFi thermometer for four probes blebox AC
| Temperature range (max) | 125 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -55 °C |


Comet D3631 thermometer and hygrometer with recording
| Temperature range (max) | 60 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -10 °C |
| Ext. temperature range sensors (max) | 250 °C, závisí na typu připojené sondy |
| Ext. temperature range sensors (min) | -50 °C, závisí na typu připojené sondy |
| Humidity measurement range | 5 to 95 % |


Thermometer Comet D0211 single channel Pt1000
| Temperature range (max) | 500 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -200 °C |


Comet D4141 thermometer, hygrometer and barometer with external probe on cable
| Temperature range (max) | 105 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -30 °C |
| Humidity measurement range | 0 to100% |


Comet G0241 temperature logger for temperature monitoring during transport
| Temperature range (max) | 260 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -90 °C |


Thermometer Comet D0221 dual channel Pt1000
| Temperature range (max) | 500 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -200 °C |


Thermometer and hygrometer Comet D3121P with probe up to 25bar
| Temperature range (max) | 105 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -30 °C |
| Humidity measurement range | 0 to100% |

