Sensors with current output - Connectors for sensors - without connector
Sensors for temperature, relative humidity, CO2, atmospheric pressure and other variables with current output.
Current output sensors are commonly part of monitoring systems in industry and building automation. They are used to monitor temperature, humidity, atmospheric pressure or carbon dioxide levels. Current output sensors are also used in the food industry, supermarkets and warehouses where critical values need to be monitored. The control panel is then used to collect and store the measured data.
The sensors offer a wide range and variability of placement, even with external probes for measurements in extreme ranges. Selected models can then also be used in intrinsically safe versions that can be placed in Ex explosive environments.

Comet P4121 Pt1000 temperature transmitter -30°C to +80°C, 4 to 20 mA output
| Temperature range (max) | 80 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -30 °C |

Comet T4111 temperature transmitter with 4-20mA output
| Temperature range (max) | 600 °C, závisí na typu připojené sondy |
|---|---|
| Temperature range (min) | -200 °C, závisí na typu připojené sondy |

Comet P4131 Pt1000 temperature transmitter 0°C to +150°C, 4 to 20 mA output
| Temperature range (max) | 150 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | 0 °C |

Comet P6191 Pt100 temperature transmitter -50°C to +50°C, 4 to 20 mA output
| Temperature range (max) | 50 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -50 °C |

Comet P6181 Pt1000 temperature transmitter -100°C to +200°C, 4 to 20 mA output
| Temperature range (max) | 200 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -100 °C |

Comet P4151 Pt1000 temperature transmitter 0°C to +35°C, 4 to 20 mA output
| Temperature range (max) | 35 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | 0 °C |

Comet P4161 Pt1000 temperature transmitter 0°C to +250°C, 4 to 20 mA output
| Temperature range (max) | 250 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | 0 °C |

Comet P4191 Pt1000 temperature transmitter -50°C to +50°C, 4 to 20 mA output
| Temperature range (max) | 50 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -50 °C |

Comet P4141 Pt1000 temperature transmitter -100°C to +30°C, 4 to 20 mA output
| Temperature range (max) | 30 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -100 °C |

Comet P4171 Pt1000 temperature transmitter 0°C to +400°C, 4 to 20 mA output
| Temperature range (max) | 400 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | 0 °C |

