Laboratory balances - Functions of scales - USB - connector for connecting a printer or PC
For accurate weighing in the laboratory
Laboratory balances are a part of most laboratories in the health care and research sectors. These precision balances are characterized by high accuracy and readability. They are easy to use and offer a range of superior functions that make the work in the laboratory easier during sample weighing.
These balances offer intuitive operation and comfortable sample handling. Some laboratory balances can be connected to a computer and the measured values can be shared with an installed program. Some types of balances also offer airflow protection or various load carrying options.


RADWAG PS.R2 precision scale verifiable
usually in stock
from
1 099,71 €
excl. VAT
from 1 330,65 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 2,1 kg, 3,5 kg, 4,5 kg, 6,1 kg, 8,1 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The Radwag PS.R2 series scales set a new standard for precision laboratory weighing.


Kern EWJ precision balance
usually in stock
from
532,83 €
excl. VAT
from 644,72 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 300 g, 3 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
Kern EWJ precision balance with built-in internal calibration. Thanks to this feature, the scale can be adjusted as required without the…


Kern EWJ precision scale verifiable
usually in stock
from
482,56 €
excl. VAT
from 583,90 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 600 g, 6 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The officially verifiable Kern EWJ laboratory scale can be used as a specified measuring instrument in the healthcare industry. You can…


OHAUS Scout STX laboratory balance
usually in stock
from
331,76 €
excl. VAT
from 401,43 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 120 g, 220 g, 420 g, 620 g, 1,2 kg, 2,2 kg, 6,2 kg, 8,2 kg, |
|---|
Ideal for laboratory & industrial applications, the OHAUS Scout features an easy to navigate color touchscreen display & a slim design…


OHAUS NAVIGATOR™ NV laboratory scale
within 7 days
from
163,89 €
excl. VAT
from 198,31 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 120 g, 220 g, 320 g, 420 g, 620 g, 1,2 kg, 2,2 kg, 3,2 kg, according to the selected model |
|---|
The affordable OHAUS NAVIGATOR™ laboratory balance is ideal for routine weighing in laboratories, schools and industry. It offers fast…


OHAUS Scout SKX laboratory scale
within 7 days
from
212,15 €
excl. VAT
from 256,70 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 120 g, 220 g, 420 g, 620 g, 1,2 kg, 2,2 kg, 6,2 kg, 8,2 kg, |
|---|
The OHAUS Compass CR Series Compact Scales are compact and portable digital scales designed for basic weighing in laboratories, schools,…


OHAUS Pioneer Precision verifiable laboratory balance
within 7 days
from
1 392,41 €
excl. VAT
from 1 684,82 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 320 g, 3,2 kg, 4,2 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The Pioneer PX balance combines essential weighing functions with competitive performance, offering high accuracy and repeatability for…


Laboratórna váha OHAUS Pioneer Precision
usually in stock
from
1 206,40 €
excl. VAT
from 1 459,74 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 320 g, 620 g, 3,2 kg, 4,2 kg, 6,2 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The Pioneer PX balance combines essential weighing functions with competitive performance, offering high accuracy and repeatability for…


laboratory scale OHAUS Adventurer Precision
within 7 days
from
1 985,56 €
excl. VAT
from 2 402,53 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 220 g, 420 g, 520 g, 2,2 kg, 4,2 kg, 5,2 kg, 8,2 kg, podle zvoleného modelu, 1,52 kg |
|---|
The OHAUS Adventurer balance offers the ideal balance between innovative features and functional, uncomplicated weighing options, and…


OHAUS Explorer Plus™ High Capacity Verifiable Laboratory Balance
within 7 days
from
5 232,79 €
excl. VAT
from 6 331,68 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 24 kg, 35 kg, 65 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The new Explorer EXP series offers premium weighing performance, regulatory compliance support and data traceability. Advanced features…


OHAUS Explorer Plus™ High Capacity Laboratory Balance
Immediately in stock
from
4 946,25 €
excl. VAT
from 5 984,96 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 24 kg, 35 kg, 65 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The new Explorer EXP series offers premium weighing performance, regulatory compliance support and data traceability. Advanced features…


OHAUS Explorer Plus™ Precision EXP Verifiable Laboratory Balance
usually in stock
from
3 548,83 €
excl. VAT
from 4 294,08 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 2,2 kg, 4,2 kg, 6,2 kg, 8,2 kg, podle zvoleného modelu, 10,2 kg, 12,2 kg |
|---|
Ohaus Explorer Plus Precision EXP high-precision laboratory balance — modular metal construction, 7″ touchscreen, automatic internal…


OHAUS Explorer Plus™ Precision EXP Laboratory Balance
within 7 days
from
3 262,33 €
excl. VAT
from 3 947,42 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 2,2 kg, 4,2 kg, 6,2 kg, 8,2 kg, podle zvoleného modelu, 10,2 kg |
|---|
Ohaus Explorer Plus Precision EXP high-precision laboratory balance — modular metal construction, 7″ touchscreen, automatic internal…


Laboratory balance OHAUS Explorer™ Precision EXR verifiable
within 7 days
from
2 985,84 €
excl. VAT
from 3 612,87 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 220 g, 420 g, 620 g, 1,2 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The OHAUS Explorer Precision Balance offers highly accurate weighing, an intuitive 7″ color touchscreen, and automatic internal calibration…


OHAUS Pioneer™ Precision High Capacity Laboratory Balance
within 7 days
1 327,04 €
excl. VAT
1 605,72 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 12 kg |
|---|
The OHAUS Pioneer Precision Balance is a high-quality laboratory precision balance with a high capacity of up to 12,000 g and a resolution…

