Laboratory balances - Determined gauge
For accurate weighing in the laboratory
Laboratory balances are a part of most laboratories in the health care and research sectors. These precision balances are characterized by high accuracy and readability. They are easy to use and offer a range of superior functions that make the work in the laboratory easier during sample weighing.
These balances offer intuitive operation and comfortable sample handling. Some laboratory balances can be connected to a computer and the measured values can be shared with an installed program. Some types of balances also offer airflow protection or various load carrying options.


Precision Kern EG verifiable scale
Immediately in stock
from
1 075,71 €
excl. VAT
from 1 301,61 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 220 g, 420 g, 620 g, 2,2 kg, 4,2 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
High quality laboratory balance with excellent price/performance ratio. The Kern EG precision balance can be officially verified for the…


Kern PNJ precision scale verifiable
Rating value is 5 of 5
usually in stock
from
884,69 €
excl. VAT
from 1 070,47 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 620 g, 3,2 kg, 12 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The Kern PNJ precision laboratory scale is suitable for smaller spaces thanks to its dimensions. The scale can be officially verified, you…


CAS XE officially certified precision balance
usually in stock
402,13 €
excl. VAT
486,58 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 600 g, 6 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
Precision laboratory scale suitable for goldsmiths, pharmaceutical plants, hospitals, etc.


RADWAG PS.R2 precision scale verifiable
usually in stock
from
1 099,71 €
excl. VAT
from 1 330,65 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 2,1 kg, 3,5 kg, 4,5 kg, 6,1 kg, 8,1 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The Radwag PS.R2 series scales set a new standard for precision laboratory weighing.


Kern EWJ precision scale verifiable
usually in stock
from
482,56 €
excl. VAT
from 583,90 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 600 g, 6 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The officially verifiable Kern EWJ laboratory scale can be used as a specified measuring instrument in the healthcare industry. You can…


Kern EWJ-SM precision scale verifiable
usually in stock
from
452,40 €
excl. VAT
from 547,40 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 600 g, 6 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The officially verifiable Kern EWJ-SM laboratory scale can be used as a specified measuring instrument in the healthcare industry. You can…


Precision scale AND FZ-i officially certified
within 14 days
from
1 194,50 €
excl. VAT
from 1 445,35 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 122 g, 220 g, 320 g, 520 g, 1,22 kg, 2,2 kg, 3,2 kg, 5,2 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The AND FZ-i series of precision scales uses the latest sensor technology. The AND FZ-i offers accurate and fast weighing with fast…


Precision Kern PBJ scale verifiable
usually in stock
from
1 658,80 €
excl. VAT
from 2 007,15 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 620 g, 4,2 kg, 6,2 kg, 8,2 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The Kern PBJ precision balance is equipped with an automatic internal calibration, thus guaranteeing a high degree of accuracy and making…


Precision industrial and laboratory scale Kern PEJ verifiable
usually in stock
from
1 367,25 €
excl. VAT
from 1 654,37 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 620 g, 2,2 kg, 4,2 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The Kern PEJ precision balance is equipped with automatic internal calibration, thus guaranteeing a high degree of accuracy. The scale can…


Kern PLJ-AM precision scale verifiable
in stock
from
1 364,38 €
excl. VAT
from 1 650,90 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 720 g, 6,2 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The Kern PLJ-AM precision balance is equipped with an automatic internal calibration function. It also offers piece counting, floor…


OHAUS Pioneer Precision verifiable laboratory balance
within 7 days
from
1 392,41 €
excl. VAT
from 1 684,82 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 320 g, 3,2 kg, 4,2 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The Pioneer PX balance combines essential weighing functions with competitive performance, offering high accuracy and repeatability for…


laboratory scale OHAUS Adventurer Precision
within 7 days
from
1 985,56 €
excl. VAT
from 2 402,53 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 220 g, 420 g, 520 g, 2,2 kg, 4,2 kg, 5,2 kg, 8,2 kg, podle zvoleného modelu, 1,52 kg |
|---|
The OHAUS Adventurer balance offers the ideal balance between innovative features and functional, uncomplicated weighing options, and…


OHAUS Explorer Plus™ High Capacity Verifiable Laboratory Balance
within 7 days
from
5 232,79 €
excl. VAT
from 6 331,68 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 24 kg, 35 kg, 65 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The new Explorer EXP series offers premium weighing performance, regulatory compliance support and data traceability. Advanced features…


OHAUS Explorer Plus™ Precision EXP Verifiable Laboratory Balance
usually in stock
from
3 548,83 €
excl. VAT
from 4 294,08 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 2,2 kg, 4,2 kg, 6,2 kg, 8,2 kg, podle zvoleného modelu, 10,2 kg, 12,2 kg |
|---|
Ohaus Explorer Plus Precision EXP high-precision laboratory balance — modular metal construction, 7″ touchscreen, automatic internal…


Laboratory balance OHAUS Explorer™ Precision EXR verifiable
within 7 days
from
2 985,84 €
excl. VAT
from 3 612,87 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 220 g, 420 g, 620 g, 1,2 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The OHAUS Explorer Precision Balance offers highly accurate weighing, an intuitive 7″ color touchscreen, and automatic internal calibration…


OHAUS PR Series Precision Laboratory Scale verifiable
usually in stock
from
1 050,59 €
excl. VAT
from 1 271,21 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 520 g, 1,6 kg, 2,2 kg, 4,2 kg, 6,2 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The OHAUS PR Series Precision is a precision laboratory/production scale designed for routine weighing in laboratories, industry and…

