Digital thermometers - Temperature measurement accuracy - +/-1 °C
Thermometers with digital display of temperature
Digital thermometers are the most widely used type of thermometer on the market. They offer not only a display of temperature through a numerical value on the display, but also provide a range of functions and modes. We can mention some measurement modes such as storing the lowest and highest temperature or setting an alarm when the set temperature limit is exceeded. Advanced functions include monitoring and recording of measured temperatures. Another great advantage is the possibility of connecting an external sensor with a cable connection or wireless transmission. You can thus measure several locations at the same time and have a clear overview. Top technologies include sharing of measured temperatures in cloud storage or GPS location.
Digital thermometers have a clearly strong position in temperature measurement. Whether for private use in the home or professional use in industry or healthcare.

Digital thermometer with hygrometer white TFA 30.5027.02
| Temperature range (max) | 50 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | 0 °C |
| Humidity measurement range | 20 to 95 % |

Calibrated digital thermometer with hygrometer white TFA 30.5027.02
| Temperature range (max) | 50 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | 0 °C |
| Humidity measurement range | 20 to 95 % |


WIFI gateway for TFA.me ID-01 - TFA 35.8103.02
| Temperature range (max) | 50 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | 0 °C |
| Humidity measurement range | 10 to 99% |


Wireless thermometer TFA 30.3062.10 TRIO
| Temperature range (max) | 60 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | 0 °C |
| Ext. temperature range sensors (max) | 60 °C |
| Ext. temperature range sensors (min) | -40 °C |


Thermometer TFA 14.1500 with meat injection probe
| Temperature range (max) | 200 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -10 °C |
| Ext. temperature range sensors (max) | 0 °C |
| Ext. temperature range sensors (min) | -50 °C |
| Humidity measurement range | 0 to100% |


Thermometer with hygrometer TFA 30.5021.01 STYLE
| Temperature range (max) | 50 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -20 °C |
| Humidity measurement range | 20 to 99 % |


Thermometer with hygrometer TFA 30.5021.11 STYLE
| Temperature range (max) | 50 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -20 °C |
| Humidity measurement range | 20 to 99% |

Thermometer with hygrometer TFA 30.5031
| Temperature range (max) | 50 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -10 °C |
| Humidity measurement range | 20 % to 90 % |


Thermometer TFA 30.1050 with needle probe and HACCP
| Temperature range (max) | 350 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -50 °C |

Bathroom clock TFA 60.3501 with suction cups and thermometer controlled by DCF signal
| Temperature range (max) | 60 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -20 °C |

KLIMA CONTROL set - TFA 95.2008
| Temperature range (max) | 60 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -10 °C |
| Ext. temperature range sensors (max) | 110 °C |
| Ext. temperature range sensors (min) | -33 °C |
| Humidity measurement range | 1 to 99 % |

