Dataloggers - Advanced features - Memory
To record measured values
Dataloggers are devices for recording measured values. Some of them serve as an intermediary between the sensor and the data warehouse and some of them store the measured data themselves, which can be worked with later. Dataloggers are produced in different designs for common use as well as for specific purposes with different types of connected external sensors. They are most commonly used in industry, production, research and storage rooms.


Comet S3120E temperature and humidity data logger
Immediately in stock
124,74 €
excl. VAT
150,94 € incl. VAT
| Temperature range (max) | 70 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -30 °C |
| Humidity measurement range | 0 to100% |
The simple Comet S3120E data logger records temperature and humidity. It stores the measured data in an internal, non-volatile memory. The…

Comet U0110 temperature data logger
Immediately in stock
148,54 €
excl. VAT
179,73 € incl. VAT
| Temperature range (max) | 70 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -30 °C |
The Comet U0110 datalogger is equipped with an internal temperature sensor that monitors temperature and stores it in internal memory. An…

Comet U3120 temperature and humidity data logger
Rating value is 4 of 5
Immediately in stock
235,95 €
excl. VAT
285,50 € incl. VAT
| Temperature range (max) | 70 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -30 °C |
| Humidity measurement range | 0 to100% |
The Comet U3120 datalogger allows you to measure temperature, humidity and dew point and store the measured data in internal memory at a…


Comet R0110E temperature data logger
Immediately in stock
93,56 €
excl. VAT
113,21 € incl. VAT
| Temperature range (max) | 80 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -40 °C |
The Comet R0110E datalogger is designed to monitor temperature using an internal sensor. The measured temperature is then stored in an…

Temperature data logger Comet U0111 single channel Pt1000
Immediately in stock
161,67 €
excl. VAT
195,62 € incl. VAT
| Ext. temperature range sensors (max) | 260 °C |
|---|---|
| Ext. temperature range sensors (min) | -90 °C |
The Comet U0111 professional data logger is equipped with one input for an external Pt1000 probe, which can be connected via an ELKA…

Temperature and humidity data logger Comet U3121 - ELKA
Immediately in stock
210,50 €
excl. VAT
254,71 € incl. VAT
| Temperature range (max) | depends on the type of sensor |
|---|---|
| Temperature range (min) | depends on the type of sensor |
| Humidity measurement range | depends on the type of sensor |
Datalogger Comet U3121 has one input for external temperature and humidity sensor with ELKA connector. The operation of the data logger is…


Datalogger Comet U4440 for measuring temperature, humidity, CO2 and atmospheric pressure
In stock
458,35 €
excl. VAT
554,60 € incl. VAT
| Temperature range (max) | 60 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -20 °C |
| Humidity measurement range | 0 to100% |
| CO2 measurement range | 0 to 5000 ppm |
The datalogger is designed to record temperature, humidity, atmospheric pressure and CO2. When the set limits are exceeded, alarms are…


Comet U0122 dual channel Pt1000 temperature data logger
Immediately in stock
184,65 €
excl. VAT
223,43 € incl. VAT
| Temperature range (max) | 70 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -30 °C |
The datalogger is designed to record temperatures from one external Pt1000 probe and an internal temperature sensor.The recording is…

Comet U4130 temperature, humidity and pressure data logger
Immediately in stock
310,22 €
excl. VAT
375,37 € incl. VAT
| Temperature range (max) | 70 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -30 °C |
| Humidity measurement range | 0 to100% |
The Comet U4130 stores temperature, relative humidity and atmospheric pressure in an internal memory that can store up to 500,000 values.…


Comet U0141 temperature data logger with modem
Immediately in stock
from
525,24 €
excl. VAT
from 635,54 € incl. VAT
| Ext. temperature range sensors (max) | 260 °C, závisí na typu sondy |
|---|---|
| Ext. temperature range sensors (min) | -200 °C, závisí na typu sondy |
The Comet U0141M and U0141G data loggers are designed to measure temperature via four external probes with ELKA connectors. The main…


Temperature, humidity, CO2 multilogger with barometer Comet M1323
Upon request
954,86 €
excl. VAT
1 155,38 € incl. VAT
| Temperature range (max) | 600 °C, depends on the type of sensor |
|---|---|
| Temperature range (min) | -200 °C, depends on the type of sensor |
| Humidity measurement range | depends on the type of sensor |
| CO2 measurement range | 2000 ppm |
Multilogger Comet M1323 is maximally equipped for professional use. It can measure temperature, humidity, CO2, barometric pressure, voltage…


Comet M1320 temperature and humidity multilogger
Upon request
758,72 €
excl. VAT
918,05 € incl. VAT
| Temperature range (max) | 600 °C, depends on the type of sensor |
|---|---|
| Temperature range (min) | -200 °C, depends on the type of sensor |
| Humidity measurement range | depends on the type of sensor |
This professional multilogger Comet M1320 allows the connection of two probes with MinDin connectors and two more probes via a terminal…


Comet M1200 temperature multilogger
Upon request
758,72 €
excl. VAT
918,05 € incl. VAT
| Temperature range (max) | 1800 °C, depends on the type of sensor |
|---|---|
| Temperature range (min) | -200 °C, depends on the type of sensor |
The advanced Comet M1200 Multilogger allows the connection of up to four thermocouples type K, J, S, B, T, N. It can operate as a fixed…


Datalogger Comet U8410 with built-in CO2 sensor
In stock
348,38 €
excl. VAT
421,54 € incl. VAT
| CO2 measurement range | 5000 ppm |
|---|
The datalogger is designed for CO2 from a built-in sensor. When the set limits are exceeded, alarms are indicated by LED, LCD and…


Comet U4440 IoT temperature, humidity, CO2 and pressure data logger
usually in stock
from
749,28 €
excl. VAT
from 906,63 € incl. VAT
| Temperature range (max) | 60 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -20 °C |
| Humidity measurement range | 0 to100% |
| CO2 measurement range | 5000 ppm, 0 to 5000 ppm |
Comet U4440M and U4440G are IoT wireless data loggers with built-in GSM modem. After purchasing a SIM card, immediate connection to the…


Datalogger Comet U8410 IoT with built-in CO2 sensor
In stock
from
668,44 €
excl. VAT
from 808,81 € incl. VAT
| CO2 measurement range | 5000 ppm |
|---|
The GSM datalogger is designed to record CO2 from a built-in sensor. In case of exceeding the set limits, it allows sending alarm SMS and…


Comet G0841 temperature logger for temperature monitoring during transport
In stock
from
944,60 €
excl. VAT
from 1 142,97 € incl. VAT
| Temperature range (max) | 260 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -90 °C |
The Comet G0841 data logger is suitable for mounting directly on the vehicle trailer. The recorder is equipped with a durable IP65…


Multilogger Comet M1300
In stock
758,72 €
excl. VAT
918,05 € incl. VAT
The professional multilogger Comet M1300 is equipped with four inputs for the terminal block. These offer the connection of external probes…


Comet M1322 temperature, humidity and CO2 multilogger
Upon request
888,39 €
excl. VAT
1 074,95 € incl. VAT
| Temperature range (max) | 600 °C, depends on the type of sensor |
|---|---|
| Temperature range (min) | -200 °C, depends on the type of sensor |
| Humidity measurement range | depends on the type of sensor |
| CO2 measurement range | 2000 ppm |
Professional multilogger Comet M1322 for measuring, temperature, humidity, CO2, voltage or current. For these purposes, the datalogger is…


Comet M1321 temperature, humidity and barometer multilogger
Upon request
821,09 €
excl. VAT
993,52 € incl. VAT
| Temperature range (max) | 600 °C, depends on the type of sensor |
|---|---|
| Temperature range (min) | -200 °C, depends on the type of sensor |
| Humidity measurement range | depends on the type of sensor |
The Come M1321 professional multilogger measures temperature, humidity and barometric pressure. It is equipped with MiniDin connectors and…


Comet M1140 temperature and humidity multilogger
In stock
758,72 €
excl. VAT
918,05 € incl. VAT
| Temperature range (max) | 600 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -200 °C |
The Comet M1140 Multilogger offers four inputs with MiniDin connectors to which temperature and humidity probes can be connected. The…


Comet M1220 temperature and humidity multilogger
Upon request
758,72 €
excl. VAT
918,05 € incl. VAT
| Temperature range (max) | 1800 °C, depends on the type of sensor |
|---|---|
| Temperature range (min) | -220 °C, depends on the type of sensor |
| Humidity measurement range | depends on the type of sensor |
The professional Multilogger Comet M1220 offers the connection of two temperature or humidity probes via MiniDIN connector and two…

