CO2 detectors - Advanced features - Atmospheric pressure
Sensors, detectors and alarms of CO2 concentration in the air.
Do you need to measure the concentration of carbon dioxide (CO2) in the air? For accurate measurements, you can use CO2 concentration detectors and alarms. The concentration of carbon dioxide in a room is an important indicator for optimal air conditions. Carbon dioxide is an excellent indicator of the air quality in a room. A high CO2 content has a major effect on a person's concentration and also manifests itself in drowsiness, a feeling of fatigue and can even turn into a headache or nausea. Carbon dioxide is odourless and cannot be recognized by humans.
Alarms and detectors can effectively measure the CO2 content and can give an alarm if the set limits are exceeded. This allows you to ventilate and change fresh air efficiently.


Datalogger Comet U4440 for measuring temperature, humidity, CO2 and atmospheric pressure
| Temperature range (max) | 60 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -20 °C |
| Humidity measurement range | 0 to100% |
| CO2 measurement range | 0 to 5000 ppm |

CO2 and atmospheric pressure data logger Comet U2422
| CO2 measurement range | 50000 ppm |
|---|


Temperature, humidity, CO2 multilogger with barometer Comet M1323
| Temperature range (max) | 600 °C, depends on the type of sensor |
|---|---|
| Temperature range (min) | -200 °C, depends on the type of sensor |
| Humidity measurement range | depends on the type of sensor |
| CO2 measurement range | 2000 ppm |

WiFi temperature, humidity, pressure and CO2 sensor Comet W4710
| Temperature range (max) | 60 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -30 °C |
| Humidity measurement range | 0 to 95% |
| CO2 measurement range | 5000 ppm |


Comet W8861 radio transmitting thermometer, pressure gauge and CO2 detector
| Temperature range (max) | 60 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -20 °C |
| CO2 measurement range | 10000 ppm, depends on the type of sensor |


Comet U4440 IoT temperature, humidity, CO2 and pressure data logger
| Temperature range (max) | 60 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -20 °C |
| Humidity measurement range | 0 to100% |
| CO2 measurement range | 5000 ppm, 0 to 5000 ppm |

