Thermometers with external sensor - Sale
Thermometers with wired and wireless sensors
The option of connecting an external sensor is often used for a simple reason. This is the fact that the measured environment does not suit the normal user environment. This is mainly the case for temperature measurement in refrigeration devices, fridges and freezers or freezer boxes. In this case, the external sensor is placed in the environment we want to measure. The display unit is then placed in an acceptable temperature environment where the temperature can be recorded or monitored. However, depending on the range of the external sensor, it may not be low temperatures but rather high temperatures in various ovens, dryers that use high temperatures.
However, thermometers with an external sensor can also be used in a normal household when you simply want to measure the outside temperature without having to go outside the comfort of your home.


Control registration thermometer datalogger with external probe Termio-2-ST-05-S
| Temperature range (max) | 180 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -30 °C |


Wireless thermometer TFA 30.3068.01 FUN
| Temperature range (max) | 50 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | 0 °C |
| Ext. temperature range sensors (max) | 60 °C |
| Ext. temperature range sensors (min) | -40 °C |


Control registration thermometer datalogger with external probe Termio-2-ST-05-S-PFA
| Temperature range (max) | 270 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -100 °C |


Control registration thermometer datalogger with external probe Termio-1-ST-05-PFA
| Temperature range (max) | 270 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -100 °C |


Thermometer Greisinger G 1720 with needle-punch sensor
| Temperature range (max) | 250 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -70 °C |


Thermometer TFA 30.3051.01 wireless POP
| Temperature range (max) | 50 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | 0 °C |
| Ext. temperature range sensors (max) | 60 °C |
| Ext. temperature range sensors (min) | -20 °C |


Control registration thermometer datalogger with needle probe Termio-2-ST-11-100-FEP
| Temperature range (max) | 270 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -100 °C |


Thermometer and hygrometer with wireless sensor TFA 30.3058.01 TRINITY
| Temperature range (max) | 50 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | 0 °C |
| Ext. temperature range sensors (max) | 60 °C |
| Ext. temperature range sensors (min) | -40 °C |
| Humidity measurement range | 10 to 99 % |
| Color |
|


Control registration thermometer datalogger with external probe Termio-1-ST-05-S
| Temperature range (max) | 180 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -30 °C |

Refrigerator thermometer Ebro TMX 420
| Temperature range (max) | 70 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -50 °C |


Control digital thermometer with probe Termoprodukt DT-2-ST-05-FEP
| Temperature range (max) | 205 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -100 °C |


Digital precision thermometer Greisinger G 1700
| Temperature range (max) | 450 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -200 °C |


Digital thermometer Termoprodukt DT-1-BETA-ST-05-FEP
| Temperature range (max) | 205 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -100 °C |

