Web Sensor Comet T6445 temperature, humidity and CO2 with RS485 output
Web Sensor Comet T6445 temperature, humidity and CO2 with RS485 output
Product code: COM-T6445
Shipping and Payment
453,02 €
excl. VAT (548,15 € incl. VAT)
Product code: COM-T6445
Shipping and Payment
Features and Benefits of the Comet T6445
- Built-in CO2, relative humidity and temperature sensors , 130mm stem length.
- Web sensor can calculate quantities such as dew point, absolute humidity, specific humidity, mixing ratio and specific enthalpy.
- The ModBus RTU, ARION, Advantech ADAMcommunication protocols allow reading values from the instrument.
- Power supply 9-30 Vdc.
- Setup of the Web Sensor using the T-sensor operating software, which is available for free download.
- Extended warranty 3 years.
Included:
The text was translated by an automatic translator.Parameters
| Meter function |
|
|---|---|
| Advanced features |
|
| Temperature range (max) | 80 °C |
| Temperature range (min) | -30 °C |
| Temperature resolution | 0,1 °C |
| Temperature measurement accuracy | ± 0,5 °C |
| Humidity measurement range | 5 to 95 % |
| Humidity measurement accuracy | ± 2,5 % RV |
| CO2 measurement range | 2000 ppm |
| CO2 measurement accuracy | ±(50 ppm +2% měřené hodnoty) při 25 °C a 1013 hPa |
| CO2 measurement resolution | 1 ppm |
| Connectivity | RS 485 |
| Communication protocols | ModBus RTU, ARION, Advantech ADAM |
| cover | IP30, IP40, IP30 elektronika / IP40 senzory |
| Dimensions: | 89 x 73 x 240 mm / délka stonku 130 mm |
Download
i-snc-t5-6-3-4-xx.pdf
(pdf, 1.8 MB)
i-snc-n-t5-6-3-4-xx.pdf
(pdf, 750 kB)
a-snc-t5-6-xxx-09.pdf
(pdf, 103.6 kB)
cz_comet_websensors_2020.pdf
(pdf, 4.1 MB)
cz_comet_digital_sensors.pdf
(pdf, 7.6 MB)
conversions.exe
(exe, 694.5 kB)
COMET katalog měřidel CO2.pdf
(pdf, 5.3 MB)



















