Temperature, humidity and CO2 sensor and controller Comet H6320 with RS232 output
Temperature, humidity and CO2 sensor and controller Comet H6320 with RS232 output
Product code: COM-H6320
Shipping and Payment
453,02 €
excl. VAT (548,15 € incl. VAT)
Product code: COM-H6320
Shipping and Payment
Features and Benefits of Comet H6320
- Built-in temperature, humidity and CO2sensor .
- Optical indication ofCO2concentrationwith three coloured LEDs.
- Acoustic alarm (can be switched off).
- Communication protocols ModBus RTU and Advantech ADAM compatible protocol.
- Power supply 9-30 Vdc.
- Sensor setup using the T-sensor operating software, which is free to download.
- Extended warranty 3 years.
Included:
The text was translated by an automatic translator.Parameters
| Advanced features |
|
|---|---|
| Temperature range (max) | 80 °C |
| Temperature range (min) | -30 °C |
| Temperature resolution | 0,1 °C |
| Temperature measurement accuracy | ± 0,4 °C |
| Humidity measurement range | 0 to100% |
| Humidity measurement accuracy | ± 2.5% RH from 5 to 95% at 23°C |
| CO2 measurement range | 2000 ppm |
| CO2 measurement accuracy | ±(50ppm +2% z měření) při 25°C a 1013hPa |
| CO2 measurement resolution | 1 ppm |
| Connectivity | RS 232 |
| Communication protocols | ModBus RTU, Advantech ADAM |
| cover | IP40, IP65, IP65 elektronika / IP40 senzory |
| Dimensions: | 136 x 213 x 45 mm / délka stonku 75mm |
| Maximum switched voltage, current, relay power | 50V, 2A, 60VA |
Download
i-hgs-h5-6-3xx.pdf
(pdf, 2.4 MB)
i-hgs-n-h5-6-3-4-xx.pdf
(pdf, 958 kB)
a-hgs-h5-6-xxx.pdf
(pdf, 103.7 kB)
cz_comet_digital_sensors.pdf
(pdf, 7.6 MB)
dbviewer-3-12-0-0_dbapi-19-0.exe
(exe, 22.1 MB)
tsensor-3-3-9-0.exe
(exe, 2.7 MB)
sensorreader-2-0-6-0.exe
(exe, 2.8 MB)
sensorrs485232utility-1-0-0-15.exe
(exe, 3.4 MB)
conversions.exe
(exe, 694.5 kB)
COMET katalog měřidel CO2.pdf
(pdf, 5.3 MB)



















