Temperature and humidity data logger T113A
Temperature and humidity data logger T113A
The T113A data logger is a simple portable device with a display that measures temperature and humidity at different adjustable intervals. Memory for up to 20736 measured data sets (temperature and humidity) and the possibility of further data processing thanks to the possibility of connecting to a PC equipped with Windows XP / Vista / Windows 7 / 8 / 10 (32 bit, 64 bit). The device comes with a CD with a program that can display the time history of the measured temperature and humidity and can also export the data to a CSV file (Excel). The interval for data storage is 8, 16, 24, 32, 40, 48, 56, 60 seconds, further adjustable by minutes from 2, 3, 4 to 240 minutes (can be set by buttons even without a PC connected). Ideal for humidity and temperature control of greenhouses, food transport vehicles, aircraft cabins, refrigerated cars, containers, museums, etc. If you are interested, we can calibrate and issue a calibration certificate. More
32,22 €
excl. VAT (38,99 € incl. VAT)
The T113A data logger is a simple portable device with a display that measures temperature and humidity at different adjustable intervals. Memory for up to 20736 measured data sets (temperature and humidity) and the possibility of further data processing thanks to the possibility of connecting to a PC equipped with Windows XP / Vista / Windows 7 / 8 / 10 (32 bit, 64 bit). The device comes with a CD with a program that can display the time history of the measured temperature and humidity and can also export the data to a CSV file (Excel). The interval for data storage is 8, 16, 24, 32, 40, 48, 56, 60 seconds, further adjustable by minutes from 2, 3, 4 to 240 minutes (can be set by buttons even without a PC connected). Ideal for humidity and temperature control of greenhouses, food transport vehicles, aircraft cabins, refrigerated cars, containers, museums, etc. If you are interested, we can calibrate and issue a calibration certificate. More
Features and functions:
- Memory for 20 736 sets of measurement data
- Adjustable data retrieval: 8 seconds to 4 hours
- Display of memory full status on the display
- Connection to computer via USB port
- Software for downloading data, setting up the data logger, creating graphs and displaying maximum, minimum measured values
- Data in csv file form, possibility to save graphs to an image
- Battery life approx. 1 year
Technical parameters
Humidity
- Total measurement range: 10 to 99%
- Accuracy (20 to 80%): +/- 4%
Temperature
- Total measurement range: -40 to +60°C
- Accuracy (0 to +50°C): +/- 1°C
Other data
- Power: 3V CR2032 lithium battery - included
- Battery life: approx. 1 year, depending on frequency of writing
- Dimensions: 92 x 62 x 18 mm
Included:
- 1x datalogger
- 1x USB cable
- 1x CD ROM
- Lithium battery 1x 3 V CR2032
- User manual
Parameters
| Temperature range (max) | 60 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -40 °C |
| Temperature measurement accuracy | +/- 1°C, v rozsahu 0 až +50°C |
| Humidity measurement range | 10 to 99% |
| Humidity measurement accuracy | +/- 4% v rozsahu 20 až 80% |
| Memory (number of measurements) | 20736 |
| power supply | 1x lithiová baterie 3 V (součástí balení) |
| Dimensions: | 92 x 62 x 18 mm |
Download
Software Hadex T113a v3.3.3
(zip, 3.5 MB)
Datalogger pro měření teploty a vlhkosti T113A.pdf
(pdf, 886.5 kB)


















