Needle thermometer AGRO2E - 2 metres
Needle thermometer AGRO2E - 2 metres
Use of the thermometer
The AGRO2E needle thermometer is a cheaper variant of the AGRO needle thermometer range. The thermometer can be used especially when measuring bulk mixtures in agriculture or industry. The injection part is made of stainless steel, so the thermometer is suitable for outdoor use or in materials with aggressive characteristics. Thanks to the stainless steel material, it can also be used to measure the temperature in compost or sanitation boxes where gastro waste is stored. It can also be used for storing silage, forage, wood chips, hay or straw. Some of our customers also use this thermometer to measure the temperature of heating materials such as coal or biomass. The design is designed to prevent damage to the instrument with an IP65 rating.
- Agricultural farms and cooperatives.
- Composting plants and landfills
- Biomass producers
- Maltings or compound feed manufacturers
- Coal depots
- Silage and forage stores
Increased resistance
The injection part of the thermometer is made of stainless steel. All components are designed to withstand the harsh conditions and environment of agricultural production. The instrument itself is housed in a stainless steel holder to prevent damage to the instrument. Overlaps protect the instrument from damage. For example, when the thermometer is placed with the display on the ground, the instrument does not touch the substrate. The stainless steel part is made of 2 mm thick material.
Functions of the needle thermometer
- Measurements are taken at the tip of the thermometer.
- The "E" variant is an economical, inexpensive measurement option with a simple temperature display.
- Waterproof protection with IP65 certification
- The material of the needle stem is made of stainless steel.
- The Min/Max function displays the minimum and maximum measured temperatures.
- The resolution of the measured temperature is 0.01°C
| Meter function |
|
|---|---|
| Advanced features |
|
| Temperature range (max) | 180 °C |
| Temperature range (min) | -50 °C |
| Temperature resolution | 0,01 °C |
| Temperature measurement accuracy | -10°C až 100°C: -/+0,07°C, 100°C až 150°C: -/+0,15° |
| power supply | lithiová baterie 3,6 V (1/2 AA) - SAFT LS14250 |
| cover | IP65 |
| Material | stainless steel, plastic |
| the length of the injection probe | 2 m |

















