Kern MBC baby scales
Kern MBC baby scales
Are you interested in a Calibration Certificate for this instrument? Choose one of the calibration options listed in the drop-down bar next to the product image or CONTACT our sales department directly.
Possibility of official verification according to class III.
The scale can be powered by batteries (6 x 1.5V AA, not included ) or mains adapter.
The text was translated by an automatic translator.| Functions of scales |
|
|---|---|
| Maximum weight capacity | 6 kg, 15 kg, 20 kg, podle zvoleného modelu |
| Weighing in two ranges | 6 kg / 15 kg |
| Resolution - weight (parts) | 2 g, 5 g, 10 g, podle zvoleného modelu |
| verifiable part | 2 g, 5 g, 10 g, podle zvoleného modelu |
| Dimensions of the weighing surface | 600 x 280 x 55 mm |
| Repeatability | 2 g, 5 g, 10 g, podle zvoleného modelu |
| Linearity | ± 2 g / 5 g, ± 10 g |
| power supply | síťový zdroj do zásuvky, 6 x 1,5 V AA |
| A class of accuracy | Ⅲ. |
| overall dimensions | 890 x 460 x 55 mm |

Calibration, questions and answers
How long the calibration is valid? What is the recalibration period? What is a calibration certificate and what does it contain? What is validation, etalon, gauge continuity or official verification of a gauge? The answers to these questions can be found here.




































