Carbon dioxide meter TFA 31.5002 AirCO2ntrol OBSERVER
Carbon dioxide meter TFA 31.5002 AirCO2ntrol OBSERVER
Product code: TFA31.5002
Shipping and Payment
406,61 €
excl. VAT (492 € incl. VAT)
Product code: TFA31.5002
Shipping and Payment
Features and functions:
- 3 different coloured LED lights indicate the currentCO2concentration in the room and thus the air quality
- Green LED light (<800 ppm)
- Yellow LED light (800-1200 ppm)
- Red LED light (>1200 ppm)
- CO2 measurement - NDIR sensor
- Daily maximum and minimum values
- Automatic brightness adjustment
- The instrument can be hung on the wall or can stand in a space (stand)
Parameters
| Temperature range (max) | 40 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | 0 °C |
| Temperature resolution | 0,1 °C |
| Temperature measurement accuracy | +/- 1 °C |
| Humidity measurement range | 20 to 90 % |
| Humidity measurement accuracy | ± 5% |
| CO2 measurement range | 3000 ppm |
| CO2 measurement accuracy | +/- 5 % nebo +/- 70 ppm v rozmezí 0 až 2000 ppm (platí vyšší hodnota), +/-7 % > 2000 ppm |
| CO2 measurement resolution | 1 ppm v rozmezí 0 až 1000 ppm / 5 ppm v rozmezí 1001 až 2000 ppm / 10 ppm v rozmezí 2001 až 3000 ppm |
| power supply | síťový zdroj do zásuvky |
| Dimensions: | 297 x 45 x 210 mm |
Download
Návod k použití TFA 31.5002.pdf
(pdf, 329.4 kB)


















