Laboratory balances - Maximum weight capacity - 2,2 kg
For accurate weighing in the laboratory
Laboratory balances are a part of most laboratories in the health care and research sectors. These precision balances are characterized by high accuracy and readability. They are easy to use and offer a range of superior functions that make the work in the laboratory easier during sample weighing.
These balances offer intuitive operation and comfortable sample handling. Some laboratory balances can be connected to a computer and the measured values can be shared with an installed program. Some types of balances also offer airflow protection or various load carrying options.


Kern EMB laboratory scale
Immediately in stock
from
47,85 €
excl. VAT
56,30 €
from 57,90 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 100 g, 200 g, 500 g, 600 g, 1 kg, 1,2 kg, 2 kg, 2,2 kg, 3 kg, 5,2 kg, 6 kg, podle zvoleného modelu |
|---|---|
| Color |
|
The Kern EMB multi-purpose small home scale is designed for mobile and stationary home use as well as for use in the laboratory. The scales…


Precision Kern EG verifiable scale
Immediately in stock
from
1 075,71 €
excl. VAT
from 1 301,61 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 220 g, 420 g, 620 g, 2,2 kg, 4,2 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
High quality laboratory balance with excellent price/performance ratio. The Kern EG precision balance can be officially verified for the…


Kern EW precision balance
usually in stock
from
774,11 €
excl. VAT
from 936,67 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 220 g, 420 g, 620 g, 820 g, 2,2 kg, 4,2 kg, 6,2 kg, 12 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
High-quality precision balance for laboratory conditions with the possibility of external calibration using a test weight. We can offer you…


OHAUS Scout STX laboratory balance
usually in stock
from
331,76 €
excl. VAT
from 401,43 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 120 g, 220 g, 420 g, 620 g, 1,2 kg, 2,2 kg, 6,2 kg, 8,2 kg, |
|---|
Ideal for laboratory & industrial applications, the OHAUS Scout features an easy to navigate color touchscreen display & a slim design…


Precision scale AND FZ-i officially certified
within 14 days
from
1 194,50 €
excl. VAT
from 1 445,35 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 122 g, 220 g, 320 g, 520 g, 1,22 kg, 2,2 kg, 3,2 kg, 5,2 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The AND FZ-i series of precision scales uses the latest sensor technology. The AND FZ-i offers accurate and fast weighing with fast…


Precision weight AND FX-i
usually in stock
from
892,08 €
excl. VAT
from 1 079,42 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 122 g, 220 g, 320 g, 520 g, 1,22 kg, 2,2 kg, 3,2 kg, 5,2 kg |
|---|
The AND FX-i series of precision scales is based on cutting-edge AND sensor technology. This precision scale enables fast and accurate…


Precision industrial and laboratory scale Kern PES
usually in stock
from
1 075,71 €
excl. VAT
from 1 301,61 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 620 g, 2,2 kg, 4,2 kg, 6,2 kg, 15 kg, 31 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The Kern PES precision balance is equipped with an external calibration function. It also offers piece counting, floor weighing, percentage…


Precision industrial and laboratory scale Kern PEJ verifiable
usually in stock
from
1 367,25 €
excl. VAT
from 1 654,37 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 620 g, 2,2 kg, 4,2 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The Kern PEJ precision balance is equipped with automatic internal calibration, thus guaranteeing a high degree of accuracy. The scale can…


OHAUS NAVIGATOR™ NV laboratory scale
within 7 days
from
163,89 €
excl. VAT
from 198,31 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 120 g, 220 g, 320 g, 420 g, 620 g, 1,2 kg, 2,2 kg, 3,2 kg, according to the selected model |
|---|
The affordable OHAUS NAVIGATOR™ laboratory balance is ideal for routine weighing in laboratories, schools and industry. It offers fast…


OHAUS Scout SKX laboratory scale
within 7 days
from
212,15 €
excl. VAT
from 256,70 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 120 g, 220 g, 420 g, 620 g, 1,2 kg, 2,2 kg, 6,2 kg, 8,2 kg, |
|---|
The OHAUS Compass CR Series Compact Scales are compact and portable digital scales designed for basic weighing in laboratories, schools,…


laboratory scale OHAUS Adventurer Precision
within 7 days
from
1 985,56 €
excl. VAT
from 2 402,53 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 220 g, 420 g, 520 g, 2,2 kg, 4,2 kg, 5,2 kg, 8,2 kg, podle zvoleného modelu, 1,52 kg |
|---|
The OHAUS Adventurer balance offers the ideal balance between innovative features and functional, uncomplicated weighing options, and…


OHAUS Explorer Plus™ Precision EXP Verifiable Laboratory Balance
usually in stock
from
3 548,83 €
excl. VAT
from 4 294,08 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 2,2 kg, 4,2 kg, 6,2 kg, 8,2 kg, podle zvoleného modelu, 10,2 kg, 12,2 kg |
|---|
Ohaus Explorer Plus Precision EXP high-precision laboratory balance — modular metal construction, 7″ touchscreen, automatic internal…


OHAUS Explorer Plus™ Precision EXP Laboratory Balance
within 7 days
from
3 262,33 €
excl. VAT
from 3 947,42 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 2,2 kg, 4,2 kg, 6,2 kg, 8,2 kg, podle zvoleného modelu, 10,2 kg |
|---|
Ohaus Explorer Plus Precision EXP high-precision laboratory balance — modular metal construction, 7″ touchscreen, automatic internal…


OHAUS PR Series Precision Laboratory Scale verifiable
usually in stock
from
1 050,59 €
excl. VAT
from 1 271,21 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 520 g, 1,6 kg, 2,2 kg, 4,2 kg, 6,2 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The OHAUS PR Series Precision is a precision laboratory/production scale designed for routine weighing in laboratories, industry and…


Laboratory scale OHAUS PR Series Precision
within 7 days
from
899,79 €
excl. VAT
from 1 088,75 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 520 g, 1,6 kg, 2,2 kg, 4,2 kg, 6,2 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The OHAUS PR Series Precision is a precision laboratory/production scale designed for routine weighing in laboratories, industry and…

