Sigfox IoT sensors - Meter function - SOFTWARE - the device can be used with operating software
Thermometers for wireless transmission of measured temperatures in a radio network Sigfox.
If you need to monitor the temperature in a location where there is no Wifi, internal ethernet network or the ability to stretch a cable, these thermometers are the ideal temperature monitoring option for you. In this case, all you need is a Sigfox radio network within range, which is commonly available throughout Europe. The coverage of this Sigfox radio network can be easily checked by address..
The measured data is thus transmitted via radio signal to the location where it is further processed. This is most often the internet cloud storage, such as the Comet Cloud. These are then easily accessed using apps, programs or simply via a website.
Thermometers with radio transmission are ideal for monitoring temperatures in hard-to-reach places, in the mountains or for monitoring temperatures at historical sights where no other connection is available.


Comet thermometer W0811 with radio transmission
| Temperature range (max) | 260 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -90 °C |


Wireless thermometer Comet W0810 Sigfox IoT
| Temperature range (max) | 60 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -30 °C |


Wireless needle thermometer AGRO2P - 2 meters
| Temperature range (max) | 200 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -50 °C |


Comet thermometer W0832 with radio transmission
| Temperature range (max) | 60 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -30 °C |
| Ext. temperature range sensors (max) | 260 °C |
| Ext. temperature range sensors (min) | -90 °C |


Wireless thermometer Comet W0810P Sigfox IoT
| Temperature range (max) | 60 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -30 °C |


Comet W0832P thermometer with radio transmission
| Temperature range (max) | 60 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -30 °C |
| Ext. temperature range sensors (max) | 260 °C |
| Ext. temperature range sensors (min) | -200 °C |


Wireless needle thermometer AGRO1 with display - 1 meter
| Temperature range (max) | 200 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -50 °C |


Wireless needle thermometer AGRO4P - 4 meters
| Temperature range (max) | 200 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -50 °C |


Wireless needle thermometer AGRO1P - 1 meter
| Temperature range (max) | 200 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -50 °C |


AGRO2 wireless needle thermometer with display - 2 metres
| Temperature range (max) | 200 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -50 °C |

