Dataloggers - Shortest recording interval - 10 s
To record measured values
Dataloggers are devices for recording measured values. Some of them serve as an intermediary between the sensor and the data warehouse and some of them store the measured data themselves, which can be worked with later. Dataloggers are produced in different designs for common use as well as for specific purposes with different types of connected external sensors. They are most commonly used in industry, production, research and storage rooms.


Temperature datalogger Elitech RC-5
Immediately in stock
25,15 €
excl. VAT
30,43 € incl. VAT
| Temperature range (max) | 70 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -30 °C |
Data logger, temperature recorder Elitech RC-5 records the ambient temperature in the internal memory. You can then download and evaluate…


Elitech LogEt-1 disposable temperature data logger with display
Immediately in stock
22,61 €
excl. VAT
27,36 € incl. VAT
| Temperature range (max) | 70 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -30 °C |
The Elitech LogEt-1 disposable data logger is equipped with a display for displaying the current temperature. The datalogger is suitable…


Temperature datalogger Elitech RC-5+
Immediately in stock
29,67 €
excl. VAT
35,90 € incl. VAT
| Temperature range (max) | 70 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -30 °C |
Elitech RC-5+ datalogger is a simple ambient temperature recorder. It stores the temperature in the internal memory from where it can be…


Temperature, humidity data logger Elitech RC-51H
Immediately in stock
38,47 €
excl. VAT
46,55 € incl. VAT
| Temperature range (max) | 70 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -30 °C |
| Humidity measurement range | 10 to 95% |
Elitech USB data logger offers temperature and relative humidity measurements with recording to internal memory. After connecting via the…


Elitech RC-4HC temperature, humidity data logger with external temperature probe
Immediately in stock
30,26 €
excl. VAT
36,61 € incl. VAT
| Temperature range (max) | 60 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -30 °C |
| Ext. temperature range sensors (max) | 85 °C |
| Ext. temperature range sensors (min) | -40 °C |
| Humidity measurement range | 10 to 99 % |
The Elitech RC-4HC data logger measures temperature and humidity. The temperature can be measured using an internal sensor or an external…


Temperature data logger Elitech RC-51
Immediately in stock
35,21 €
excl. VAT
42,60 € incl. VAT
| Temperature range (max) | 70 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -30 °C |
The Elitech RC-51 USB datalogger records temperature to internal memory. When connected via USB connector, a PDF report with data logging…


Temperature datalogger Elitech RC-5-TE
Immediately in stock
33,34 €
excl. VAT
40,34 € incl. VAT
| Temperature range (max) | 85 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -40 °C |
The Elitech RC-5-TE datalogger is suitable for recording temperatures in the freezer as well as ambient temperatures. The datalogger is…

Comet U4130 temperature, humidity and pressure data logger
Immediately in stock
310,22 €
excl. VAT
375,37 € incl. VAT
| Temperature range (max) | 70 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -30 °C |
| Humidity measurement range | 0 to100% |
The Comet U4130 stores temperature, relative humidity and atmospheric pressure in an internal memory that can store up to 500,000 values.…


Temperature, humidity data logger LogEt-8-TH
Immediately in stock
59,83 €
excl. VAT
72,39 € incl. VAT
| Temperature range (max) | 70 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -30 °C |
| Humidity measurement range | 10 to 90% |
Elitech datalogger records temperature and relative humidity in internal memory. The record of values can then be downloaded by simply…


Temperature datalogger Elitech RC-4
Immediately in stock
25,65 €
excl. VAT
31,04 € incl. VAT
| Temperature range (max) | 60 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -30 °C |
The small Elitech RC-4 temperature data logger records the measured temperature in the room into the internal memory. By connecting to a…


Temperature data logger up to -85°C Elitech LogEt-8-PTE
Immediately in stock
100,04 €
excl. VAT
121,05 € incl. VAT
| Temperature range (max) | 150 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -85 °C |
The Elitech LogEt-8-PTE datalogger measures temperatures down to -85°C. This makes it suitable for low temperatures in deep-freeze…


Thermometer with temperature recording Elitech LogEt-8
Immediately in stock
50,76 €
excl. VAT
61,42 € incl. VAT
| Temperature range (max) | 70 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -30 °C |
Simple thermometer with temperature recording to the internal memory Elitech LogEt-8. The thermometer has a memory for 16,000 values. It…


Temperature data logger up to -196°C Elitech LogEt-8-UTE
usually in stock
125,69 €
excl. VAT
152,08 € incl. VAT
| Temperature range (max) | 150 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -196°C |
The Elitech LogEt-8UTE datalogger is suitable for extremely low temperatures reaching up to -196°C. It is therefore suitable for measuring…


Temperature data logger up to -40°C Elitech LogEt-8-TE
Immediately in stock
55,81 €
excl. VAT
67,53 € incl. VAT
| Temperature range (max) | 85 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -40 °C |
Elitech LogEt-8-TE is a professional USB temperature datalogger with an external probe, designed for monitoring extremely low and high…

