Dataloggers - Advanced features - Event history
To record measured values
Dataloggers are devices for recording measured values. Some of them serve as an intermediary between the sensor and the data warehouse and some of them store the measured data themselves, which can be worked with later. Dataloggers are produced in different designs for common use as well as for specific purposes with different types of connected external sensors. They are most commonly used in industry, production, research and storage rooms.

Temperature and humidity data logger Comet U3121 - ELKA
Immediately in stock
210,50 €
excl. VAT
254,71 € incl. VAT
| Temperature range (max) | depends on the type of sensor |
|---|---|
| Temperature range (min) | depends on the type of sensor |
| Humidity measurement range | depends on the type of sensor |
Datalogger Comet U3121 has one input for external temperature and humidity sensor with ELKA connector. The operation of the data logger is…

Comet U4130 temperature, humidity and pressure data logger
Immediately in stock
310,22 €
excl. VAT
375,37 € incl. VAT
| Temperature range (max) | 70 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -30 °C |
| Humidity measurement range | 0 to100% |
The Comet U4130 stores temperature, relative humidity and atmospheric pressure in an internal memory that can store up to 500,000 values.…


Comet U0141 temperature data logger with modem
Immediately in stock
from
525,24 €
excl. VAT
from 635,54 € incl. VAT
| Ext. temperature range sensors (max) | 260 °C, závisí na typu sondy |
|---|---|
| Ext. temperature range sensors (min) | -200 °C, závisí na typu sondy |
The Comet U0141M and U0141G data loggers are designed to measure temperature via four external probes with ELKA connectors. The main…


Needle thermometer AGRO1D with display - 1 meter
usually in stock
430,45 €
excl. VAT
520,84 € incl. VAT
| Temperature range (max) | 200 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -50 °C |
The stainless steel needle thermometer is suitable for use in agriculture, for measuring the temperature of straw, compost, bulk mixtures…

