CALIBRATED THERMOMETERS - Temperature resolution - 1 °C
Sale of all kinds of calibrated thermometers
We have prepared a offer of the best-selling thermometers for which customers require calibration. You can choose your thermometer by the producer and the type of design. Here you will find the most widely used digital thermometers with a range of functions as well as common analogue thermometers.
We mostly sell thermometers for healthcare, doctor's offices, warehouses and laboratories. But you can choose pool thermometers, probe thermometers or thermometers with an external sensor. The thermometer is always supplied with a calibration certificate with a statement of the measured deviations.


Digital thermometer/humidity meter TFA 30.5047.54 EXACTO
| Temperature range (max) | 70 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -20 °C |
| Humidity measurement range | 1 to 99 % |

Thermometer TFA 14.6009.30
| Temperature range (max) | 50 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -30 °C |


Thermometer with hygrometer TFA 30.5005.02
| Temperature range (max) | 60 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -10 °C |
| Humidity measurement range | 10 to 99 % |


Thermometer TFA 19.2008 for measuring the temperature of soil or compost
| Temperature range (max) | 90 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -10 °C |

Thermometer TFA 40.2005 pool thermometer
| Temperature range (max) | 50 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -10 °C |

Glass thermometer TFA 14.1005
| Temperature range (max) | 120 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -10 °C |

Hanging thermometer TFA 14.4003.02.98 universal plastic
| Temperature range (max) | 50 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -50 °C |


Digital needle thermometer TFA 14.1509.01
| Temperature range (max) | 300 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -30 °C |

Glass thermometer TFA 14.1015
| Temperature range (max) | 50 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -35 °C |


Sauna thermometer TFA 40.1000
| Temperature range (max) | 120 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | 0 °C |

Thermometer TFA 14.6000.01 for measuring outdoor temperature
| Temperature range (max) | 50 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -40 °C |

Outdoor thermometer TFA 12.5012
| Temperature range (max) | 50 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -30 °C |


Thermometer TFA 14.1500 with meat injection probe
| Temperature range (max) | 200 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -10 °C |
| Ext. temperature range sensors (max) | 0 °C |
| Ext. temperature range sensors (min) | -50 °C |
| Humidity measurement range | 0 to100% |


Thermometer TFA 14.1504 with baking probe
| Temperature range (max) | 300 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | 0 °C |

Alcohol thermometer with thermometer TFA 14.2005
| Temperature range (max) | 30 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | 10 °C |


Thermometer TFA 14.1503 with baking probe
| Temperature range (max) | 300 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | 0 °C |


Pot thermometer TFA 12.2056.60
| Temperature range (max) | 50 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -10 °C |


Wine thermometer TFA 14.2008
| Temperature range (max) | 65 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -9 °C |

School thermometer TFA 12.1007
| Temperature range (max) | 80 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | 0 °C |
Advisor

Calibration, questions and answers
How long the calibration is valid? What is the recalibration period? What is a calibration certificate and what does it contain? What is validation, etalon, gauge continuity or official verification of a gauge? The answers to these questions can be found here.

